Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пет основни рискове пред компаниите през 2021 г.
Финансовата 2020 година ще остане в историята като годината на пандемията Covid-19, а здравната криза ще бъде последвана от икономическа рецесия, чиято дълбочина и продължителност все още са неизвестни. Това се посочва в доклада Risk in Focus 2021, изготвен от десет Института за вътрешни одитори на Европа, представлявайки единадесет държави: Австрия, Белгия, Германия, Испания, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Швеция, Обединеното кралство и Ирландия, пише eleconomista.es.
Към анкетата на директорите за вътрешен одит (DAI), в която участваха 579 души тази година, бяха проведени 42 персонализирани интервюта с DAI и членове на одитните комитети. Бяха интервюирани 51 експерти по различни теми, използвайки методологията Delphi за завършване на качествения анализ. Техните коментари и препоръки са включени в доклада.
Risk in Focus 2021 разкрива някои значителни промени в рисковете, пред които са изправени компаниите през 2021 г. и в тригодишен хоризонт до 2024 г. Въпреки че киберсигурността и защитата на данните се повтарят тази година като топ 1 на рисковете, в средносрочен план цифровизацията и изменението на климата се изкачват на по-горни позиции.
Докладът посочва, че кризата е променила рисковия профил на компаниите, като е дала приоритет на някои, които едва са били разглеждани преди и които сега изискват най-голямо внимание. Някои рискове се увеличават по важност като рискове за здравето и работната сила, финансовите рискове капитал и ликвидност, както и оперативни рискове, свързани с веригата на доставки. А климатичният риск и устойчивостта отново са в позиции на изкачване.
В момента вътрешният одит отделя повече време и усилия на следните рискове:
1. Киберсигурност и защита на данните (72% от отговорите).
2. Регулаторни промени и съответствие (72%)
3. Корпоративно управление и отчитане (64%)
4. Ликвидност, капиталов и финансов риск (54%)
5. Риск от измами, корупция и други финансови престъпления (50%).
При класифицирането на най-големите очаквани рискове на първо място е киберсигурност и защита на данните, който събира 79% от отговорите на DAI, и става важен поради цифровото ускорение на компаниите по време на пандемията. С дистанционната работа рискът от киберсигурност придоби нови измерения и по-голям периметър, който няма да изчезне в близко бъдеще. Киберсигурността също води тригодишната прогноза, съответно със 75% от отговорите.
"Проучването разкрива, че фишингът или кражбата на самоличност и заразяването със злонамерен софтуер ще бъдат основните кибер заплахи, с които компаниите ще трябва да се изправят през следващата година. Трябва да вземем предвид че повече от 4,5 милиарда души са били затворени по целия свят, което е довело до това, че служителите трябва да получат достъп до критични данни и IT инфраструктура за една нощ от своите лични устройства и Wi-Fi. Тази ускорена дигитализация е увеличила периметъра на риска от киберсигурност в организациите, като по този начин увеличава вероятността от атаки и пробиви в сигурността и принуждава компаниите да преглеждат и укрепват всички системи за контрол, за да намалят рисковете", коментира пред изданието Сонсолед Рубиол, президент на Института за вътрешни одитори в Испания.
Тригодишен хоризонт
Докладът подчертава и стратегическото значение на цифровизацията. Пандемията даде приоритет на необходимостта компаниите да постигнат своите цифрови цели. Ето защо 50% от анкетираните смятат, че цифровизацията и нововъзникващите технологии са третият най-важен риск за организациите, който се изкачва до второто място (67%), когато е поискан тригодишен хоризонт.
Дигитализацията, заедно с иновациите, е от ключово значение за оцеляването. Смята се, че 75% от компаниите в S&P 500 няма да съществуват през 2027 г., тъй като средната възраст на тези компании е спаднала от 61 на 22 години само за 60 години.
Това проучване отразява и настоящата загриженост относно способността на компаниите да останат платежоспособни в свят в рецесия.
В разгара на потиснатото търсене финансовите и ликвидните рискове заемат централно място, нареждайки се на четвърта позиция в доклада.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.