Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Подем на британската икономика след вдигането на локдауна
Икономиката на Великобритания нарасна по-силно от очакваното през месец юни, след като облекчаването на ограничителните мерки срещу разпространението на короанвируса подкрепи водещият в страната сектор на услугите, предаде Блумбърг.
Брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство е нараснал с 1% през юни, сочат данните на Службата за национална статистика (ONS). Очакванията бяха за ръст от 0,8%.
По този начин икономическият ръст за второто тримесечие достигна 4,8%, което е малко под прогнозираното от Английската централна банка повишение от 5%
От ONS посочват, че след този резултат британската икономика е само на 2,2% под нивото си от преди пандемията, която се превърна в причината за най-тежката рецесия от три века в страната. Бързото темпо на растеж вероятно ще се стабилизира, след като първоначалната еуфория от премахването на локдауна отшуми и броят на заразените с COVID-19 отново нарасне.
„Данните от днес показват, че икономиката ни се възстановява. Знам, че все още има предизвикателства за преодоляване, но съм уверен в силата на британската икономика“, коментира финансовият министър Риши Сунак.
Общият износ на стоки, с изключение на благородни метали, се понижи с 2,2% през юни в резултат на спад от 5,6% на износа за страни извън ЕС.
Промишленото производство се понижи през второто тримесечие, а добива на петрол и природен газ достигна най-ниското си ниво от 1997 г.
Макар че разпространението на Делта варианта на коровируса постави под въпрос датата за връщането на служителите в офисите, магазините и ресторантите отвориха врати през юни и получиха допълнителна подкрепа сред премахването на локдауна през следващия месец.
Решението на премиера Борис Джонсън да отмени по-голямата част от ограничителните мерки постави бизнеса в ситуация на търсене на персонал, което доведе до ръст на заплатите и на цените на стоки и услуги.
Това е и причината Английската централна банка да изразява опасения относно нарастващата инфлация. Миналата седмица представители на АЦБ заявиха, че финансовата институция вероятно да затегне паричната политика през следващите три години и ще свие действащата от десетилетие програма за стимулиране, която помогна на икономиката да се справи с финансовата криза, Брекзит и COVID-19. Централните банкери прогнозират, че тази година инфлацията ще достигне 4%, което е два пъти по-висока стойност от целевата.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.