Ресторантьорите скочиха срещу новата регулация на доставките на храна за вкъщи

Ресторантьорите скочиха срещу новата регулация на доставките на храна за вкъщи

Ресторантьорите скочиха срещу новата регулация на доставките на храна за вкъщи

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация се обяви против проекта за държавна регулация на доставките на храна за вкъщи. Тя е изпратила аргументирано становище до вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова, вицепремиера Томислав Дончев, земеделския министър Десислава Танева и коалиционните партньори относно предлаганите промени.

Според организацията новите правила ще увеличат бюрокрацията, без да дадат повече гаранции за качество на потребителите.

В идеята на земеделското министерство чрез Наредба за специфичните изисквания при търговия с храна от разстояние е залегнало да се въведе допълнителна регулация за доставките за вкъщи, като за да извършват тази дейност всички фирми ще трябва да се регистрират повторно по реда на условията на Закона за храните. Според новите процедури заведенията ще трябва да се регистрират в Областната дирекция по безопасност на храните. Освен това транспортиращите храната ще трябва да разполагат със здравни книжки, в които са описани техни медицински изследвания.

„На тези изисквания относно дали мястото, в което се произвежда храната, автомобилите за транспорт и персонала, обаче вече е отговорило всяко заведение или ресторант, които получават категоризация, за да функционират, и задължително се регистрират в Българската агенцията по безопасност на храните“, обясни председателят на БХРА Георги Щерев.

Според БХРА доставки на храна до дома трябва да извършват единствено категоризирани заведения и ресторанти, които са отговорили на всички проверки и това е тяхната основна дейност и намалената ставка за ДДС от 9 % трябва да важи и за доставките от категоризирани обекти, обясни Щерев. И допълни, че всички топли точки в магазини и изнесени кухни би трябвало да  могат да продават единствено на място, без да извършват доставки, като за тях ставката за ДДС да е 20 %.

„В безпрецедентната обстановка, породена от глобалната пандемия на COVID-19, в която в световен мащаб туризмът белeжи спад от близо 80 на сто и ресторантите у нас се опитват да оцелеят, продавайки основно храна за вкъщи при липса на туризъм, подобен ход за налагане на допълнителни административни разпоредби е най-малкото неразумен“, подчерта членът на Изпълнителното бюро на БХРА Атанас Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ