Ще блокират ли регулаторите придобиването на Arm от Nvidia?

Ще блокират ли регулаторите придобиването на Arm от Nvidia?

Ще блокират ли регулаторите придобиването на Arm от Nvidia?

Очаквам регулаторите да „разгледат добре“ сделката на нашата компания с американския производител на чипове Nvidia. Това заяви пред Си Ен Би Си изпълнителният директор на Arm Holdings Саймън Сегарс.

Nvidia обяви на 13 септември, че планира да придобие британския дизайнер на чипове от японския технологичен конгломерат SoftBank за 40 млрд. долара. Сделката обаче е изправена пред редица предизвикателства.

„Трябва да получим одобрение от регулаторите на много юрисдикции по света. Това е дълъг процес. Необходимо е продължително взаимодействие с регулаторите, за да могат те да получат информацията, от която имат нужда“, каза Сегарс.

Когато сделката бе обявена, Nvidia и Arm изразиха надежда, че тя да бъде завършена в рамките на 18 месеца. „Минаха около два месеца от обявяването на споразумението, като ние продължаваме да очакваме, че ни предстоят още 16 месеца за финализиране на процеса“, добави той.

Базираната в Креймбридж фирма обаче има съвместно предприятие, наречено „Arm China“ с китайската компания за частни инвестиции Hopu Investment. Седалището на Arm е в Шанхай, което означава, че китайските регулатори ще имат право да преразгледат предложената сделка с Nvidia.

„На практика Пекин може да блокира сделката“, коментира Абишур Пракаш, геополитически специалист в консултантската фирма  Center for Innovating the Future.

Китайските производители на чипове призоваха Пекин да блокира сделката, тъй като те се страхуват да не попаднат в неизгодна позиция, ако компанията се озове в американски ръце. Технологиите на Arm се използват от 95% от смартфоните по света и от 95% от чиповете, произведени в Китай.

На въпрос дали се притеснява от натиск от страна на китайските регулатори, Сегарс заяви, че „те трябва да разгледат добре сделката, тъй като и Arm и Nvidia играят важна роля в света на технологиите“

„Що се отнася до нашата способност да продължим да предоставяме технологии на компании по цял свят, тя няма да се промени с придобиването ни от американска компания. Контрола върху износа се упражнява от властите на страната, в която са създадени тези технологии. Това няма да се промени с промяната в собствеността на Arm“, добави той.

Съоснователят на Arm Херман Хаузър призова правителството на Великобритания да се намеси в сделката. „Смятам, че това би боло пълна катастрофа за Кеймбридж, Великобритания и Европа“, коментира Хаузър пред Си Ен Би Си в септември.

По думите му хиляди служители на Arm ще изгубят работните си места в Кеймбридж, Манчестър  и Белфаст, когато Nvidia неизбежно реши да премести седалището на Arm в САЩ и да направи компанията своя дивизия.

Той също така смята, че Nvidia ще унищожи бизнес модела на Arm, който включва лицензирането на дизайни за чипове на около 500 други фирми, много от които са конкуренти на Nvidia.

„Arm представлява голям британски успех, но правителството не прави нищо в лицето на риска компанията да бъде погълната от Nvidia.“, заяви министърът на икономиката в сянка Ед Милибанд от Лейбъристката партия.

„Ако правителството наистина вярва в активна индустриална политика, то не може да игнорира потенциалните последици от това поглъщане. Работните места на хиляди британци зависят от това“, добави той.

В момента правителството на Обединеното кралство се опитва да прокара през парламента нов законопроект за национална сигурност и инвестициите, който ще създаде нов режим за преглед на бизнес транзакции, като например поглъщания.

Правителството обаче не е коментирало дали придобиването на Arm от Nvidia ще бъде преразгледано съгласно новия закон, ако той бъде приет.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ