SpaceX изстреля още 60 сателита Starlink

SpaceX изстреля още 60 сателита Starlink

Авио-космическата компания SpaceX изпрати в земната орбита нови 60 сателита от програмата си Starlink, чиято крайна цел е изграждането на глобално интернет покритие, предадоха световните медии.

Устройствата бяха пренесени на ракета носител Falcon 9 от космодрума в Кейп Канаверал, щата Флорида в 15:30 ч. местно време. Така общият брой на изведените в ниска орбита изкуствени спътници на SpaceX до момента надвишава 400. Проектът обаче е в самото начало, тъй като предвижда изпращането на още около 39 хиляди, за да осигури интернет достъп със скоростта на 5G. От началото на годината са извършени 4 космически курса.

Панелите на сателитите отразяват светлината, което според астрономите и любителите ще пречи на наблюденията им върху по-отдалечени космически обекти. Основателят на компанията Илон Мъск съобщи в Twitter, че работят по отстраняване на дефекта.

Д-р Джонатан Макдауъл от астрофизичния изследователски център на Харвардския университет отчита още един проблем – увеличаването на трафика на машини в ниска орбита може да доведе до повече катастрофи между тях, което, от своя страна, да възпрепятства прибирането им обратно на Земята.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Променят движението в центъра на София до 8 юли заради протести срещу еврото
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Иран погребва висши командири и ядрени учени, убити в конфликта с Израел