ВЕИ компаниите в България генерират над 1 млрд. евро приходи през 2020 г.

ВЕИ компаниите в България генерират над 1 млрд. евро приходи през 2020 г.

Секторът на възобновяема енергия в България бележи растеж дори и през най-тежко засегнатата от пандемията 2020 г., достигайки размер от 1.054 млрд. евро. Това показва първият по рода си анализ на индустрията, изготвен от бизнес и новинарска агенция SeeNews и Адвокатско дружество Гугушев и партньори. Докладът включва задълбочен финансов преглед, обхващащ тригодишния период 2018-2020 г., както и изчерпателен преглед на нормативната рамка. Анализът обхваща 1,537 местни компании, занимаващи се с експлоатация, поддръжка, строителство, инженеринг и/или разработване на проекти за електроцентрали, генериращи възобновяема енергия, както и с производство на батерии, двигатели, турбини и друго оборудване за възобновяеми енергийни съоръжения.

Докато много други индустрии изпитаха затруднения и спад в приходите си през несигурната 2020 г., секторът на възобновяема енергия бележи годишен ръст от 5.4% в  приходите си, в сравнение с 0.4% през 2019 г.  В допълнение, общата нетна печалба на обхванатите в доклада компании е нараснала два пъти по-бързо от оперативните приходи, а това от своя страна води до покачване на маржа на нетната печалба до 7.7% през 2020 г., в сравнение с 7.3% през 2019 г. и 7.5% през 2018 г. 

Същевременно, това е и един от секторите, който успява да запази високи нива на заетост. През 2020 г., общо 4,833 души са били заети на пълен работен ден, като това число представлява спад от едва 1% в сравнение с предходната година. До 2023 г. се очаква броят на заетите в сектора да надхвърли 5100, а пазарът на труда не би следвало да страда от липса на подготвени кадри – в момента в 18 български универстите се обучават около 30 000 бъдещи кадри в специалности, релевантни за индустрията.

Що се отнася до разходите за заплати на компаниите за възобновяема енергия, през 2020 г. те са се увеличили с 4.7% или с малко по-нисък темп от годишния растеж от 6.5% регистриран в предходната година. Осигурителните вноски на бранша следват тенденцията и също са се увеличили с 4.7% на годишна база спрямо 13.5% година по-рано. Въпреки забавянето в растежа, разходите за заплати и осигурителните вноски изпреварват ръста на заетостта в сектора.

ВЕИ индустрията е доминирана от компании, занимаващи се с производство на електричество от слънчева и вятърна енергия. Делът им варира между 100% в областите Силистра и Шумен до малко над 40% в Кюстендил и Смолян. Последната е единствената област в България, в която компаниите, занимаващи се с опериране и проектиране на ВЕЦ-ове имат предимство пред тези, специализиращи се в слънчева и вятърна енергия.

Германия и Италия са водещите чуждестранни инвеститори в сектора на възобновяемата енергия в България, като близо една от всяка три компании има германска или италианска компания-майка. Австрия, Чехия, Гърция, Люксембург, Франция и Унгария са другите страни със значителен интерес към инвестициите в българския сектор на възобновяемите енергийни източници.

Пълния анализ можете да намерите с новия брой на сп. Мениджър или тук

 

 

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Роберт Фицо заплаши Украйна със спиране на доставките на електроенергия, ако Киев спре транзита на руски газ
Путин се извини за самолетната катастрофа в Казахстан, без да казва, че Русия е отговорна
Американски служители предупреждават, че Украйна рискува да загуби територията в района на Курск до пролетта
На днешната дата, 28 декември. Рождениците днес
България отвъд рамките: Как стандартите отключват истинския потенциал на бизнеса 
Правилото на Зайнфелд и още доказани техники за бързо справяне с досадни задачи
Наистина ли закуската е най-важното хранене за деня?
Високите цени на храните помрачават празничния дух в Русия