Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Японски компании предприемат мерки срещу епидемия от безсъние
Компании в Япония предприемат мерки за борба с епидемия от безсъние сред хората в страната, която коства на бизнеса в национален план приблизително 138 млрд. долара годишно, разказва "Гардиън".
Технологични стартъпи са първите, които са реагирали на т.нар. "сънен дълг", който прави служителите раздразнителни и непродуктивни.
През миналата година доставчикът на ИТ услуги Nextbeat например създава в офиса си две "стратегически" стаи за спане - една за мъже и една за жени, в централата си в Токио. В стаите са поставени успокояващи аромати и устройства, които блокират шумовете отвън. Това позволява на служителите да легнат на някои от поставените дивани и да поспят. Мобилните телефони, таблетите и лаптопите вътре са забранени. Освен това компанията моли служителите да са си тръгнали от работа в 21 ч. и да избягват твърде много допълнителни часове труд. Продължаващият труд след края на работното време е сочен за основната причина в страната да има "кароши" - смърт от прегряване с работа.
Друга компания в Япония предлага финансови инициативи, за да убеждава служителите си да намалят труда след работа и да се прибират за повече сън в разумни часове. Crazy - компания за сватбено планиране, награждава служителите, които спят поне по 6 часа на нощ, с точки, които може да бъдат разменяни за храна и напитки в кафенето ѝ. Тя използва мобилно приложение, за да следи съня на хората. Така служителите може да печелят точки за около 64 000 йени годишно.
Изследване, проведено чрез употреба на фитнес мобилни приложения в 28 държави откри, че японските жени и мъже спят средно само по 6,35 часа на нощ. Това е 45 минути по-малко от международния среден показател.
Най-много спят финландците - почти един час по-дълго или средно 7,45 часа, показа проучването. Естонците, канадците, белгийците, австралийците, датчаните и французите спят в нормално равнище.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.