Над половин млн. лв. за Роженската обсерватория, заложени в проектобюджета
550 000 лева са предвидените целеви средства за Националната астрономическа обсерватория (НАО) „Рожен” в проектозакона за държавния бюджет за 2017 г. Това каза пред журналисти областният управител Недялко Славов, цитиран от агенция Фокус - Смолян.
По думите му, на последното заседание на Съвета за развитие на Южен централен район, той е инициирал вземането на решение, свързано с осигуряване на допълнителни средства за НАО „Рожен” и тяхното предвиждане в проектозакона за държавния бюджет за 2017 г. „Колегите, които са членове на Съвета, единодушно ме подкрепиха, и в резултат на взетото решение бяха направени съответните предварителни разговори, преценки. Мога със задоволство да отбележа, че в Закона за държавния бюджет за 2017 г. се предвиждат целеви средства около 550 000 лева за Националната астрономическа обсерватория „Рожен”, посочи Славов.
Тези средства са определени на предварително събрана информация от самите астрономи и научни работници в Обсерваторията. Те са свързани с обновяване на научната инфраструктура, телескопите и съоръженията.
Предстои Законът да излезе в окончателен вид от Народното събрание. „Разговаряхме и за един втори етап на финансиране, който е свързан с административните сгради и битовите помещения. Проектът предвижда енергоефективни мерки и е на стойност 1.8 млн. лева, но за тях говорим за по-късен етап”, добавя Недялко Славов.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
AstraZeneca увеличи печалбата си с 2% заради силните продажби на лекарства срещу рак
Компании |КЗК глоби дружество за възпрепятстване на проверка по разследване за картел
Политика |Милиони гледаха изтекло копие на „Одисея“ в X
Любопитно |Албания отчита ръст на чуждестранните туристи през първото полугодие
Свят |Връзки с руска букмейкърска компания отрязаха пътя на Андреа Пирло за национален селекционер на Италия
Спорт |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Хороскоп |На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
На днешната дата |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
ОбществоВръх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЛюбопитноADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.