Ананиев добави Северна Македония към списъка за задължителна карантина

Ананиев добави Северна Македония към списъка за задължителна карантина

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която въвежда 14-дневна задължителна карантина за всички, пристигащи у нас от Северна Македония. Разпореждането е по препоръка на главния санитарен инспектор заради влошаването на епидемичната обстановка в съседката ни, която регистрира взривно повишаване на новозаразените в последните 24 часа. Така Северна Македония беше добавена на практика към действащия за момента списък на държавите, при влизане от които у нас важи задължителна 14-дневна карантина - Швеция, Великобритания и Северна Ирландия, Белгия, Ирландия, Португалия, Испания, Малта и Италия 

Със същата заповед отпада 14-дневната карантина за граждани, пристигащи от Босна и Херцеговина и от Черна гора.

В същото време Великобритания обяви, че въвежда от 8 юни задължителна 14-дневна карантина за всички пристигащи в страната. Мярката е придружена с изрично уточнение, че дори и наличието на отрицателен тест за коронавирус няма да се счита за основание за избягване на карантината. Освен това, 48 часа преди датата на пристигане във Великобритания пътуващите трябва да попълнят електронен формуляр, в който да предоставят данни за контакт, пътен план и адрес, където ще прекарат карантината. 

Формулярът е публикуван на следния адрес: https://www.gov.uk/uk-border-control. Разпечатано на хартия или запазено в телефона копие на попълнения формуляр трябва да бъде показано при пристигане на границата на Великобритания. Гражданите, които влизат на територията на страната и отказват да попълнят формуляра, може да бъдат глобени със 100 британски лири, както и да не бъдат допуснати в страната.

Ако пристигащият не може да посочи конкретен адрес, на който ще прекара 14-дневната карантина, ще му бъде осигурено настаняване за негова сметка в жилище, осигурено от британското правителство. Властите ще извършват проверки на посочените в електронните формуляри адреси за спазване на карантината. Нарушенията ще се наказват с глоба от 1000 лири. Шотландия, Уелс и Северна Ирландия имат възможност да въведат индивидуален подход спрямо неспазващи карантината. Срещу гражданите, отказали да заплатят глобата, може да бъде заведено съдебно дело и да им бъде постановявана неограничена по размер санкция.

Задължителната 14-дневна карантина предвижда изключения за пристигащи във Великобритания медицински специалисти, които имат отношение към лекуването на коронавирус; шофьори на тежкотоварни превозни средства и автобуси; пътници, пристигащи от Общата зона за пътуване, обхващаща Ирландия, остров Ман, Нормандските острови; сезонни работници, които ще трябва да се самоизолират на работните си места, където обикновено са разположени и техните жилища.

Карантината не се отнася и за гражданите, които пътуват транзит през Великобритания и не преминават граничен контрол. Ако транзитното пътуване предполага пренощуване, то пътниците могат да прекъснат карантината, за да напуснат страната.

Британските власти са публикували и препоръки за спазването на задължителната 14-дневна карантина при пристигане в страната. Пристигащите трябва директно да се отправят към мястото, на което ще прекарат карантината. Придвижването може да става с личен транспорт, включително и с превозни средства на близки или приятели. Препоръчва се използването на обществен транспорт да става само при крайна необходимост. При използване на обществен транспорт, пътниците трябва да бъдат с покрити нос и уста и да спазват дистанция от 2 метра.

По време на 14-дневната карантина гражданите могат да напускат мястото, в което са настанени, само при нужда от спешно лечение, при нужда от използване на социални услуги, за купуване на храни и лекарства, за присъствие на погребални церемонни или в случай на извънредна ситуация, например пожар. Докато са под карантина обаче гражданите не могат да бъдат посещавани от близки и роднини, освен ако не полагат грижи за тях. Ако карантината се прекарва в жилище на близък или роднина, властите препоръчват ограничаване на времето за контакт с домакина. Ако карантината се прекарва в хотел или къща за гости, не могат да бъдат използвани общи части като барове, ресторанти, фитнес-центрове. Задължително е изискването за спазване на дистанция от 2 метра.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството ни в Лондон на следните телефони: +44 20 7581 3144; +44 20 7584 9400, както и на дежурните телефони в извънработно време: + 44 20 7581 3144; + 44 20 7584 9400.

Броят на хората, регистрирани официално като починали от новия коронавирус в Обединеното кралство, надвишава този във всички страни от ЕС взети заедно, според последните данни за смъртността, цитирани от вестник The Times

За последното денонощие бяха докладвани 359 смъртни случая от COVID-19 във Великобритания. Според последните данни от другите 27 страни от ЕС там общо са починали 345 души. Статистиците обаче предупредиха, че тези цифри трябва да се тълкуват внимателно.

Данните за смъртността не са пряко сравними между страните, някои от които може да не регистрират всички смъртни случаи.

Нито винаги отразяват един и същ период на отчитане - като някои страни имат значително изоставане в регистрирането на смъртните случаи. Британската цифра включва и смъртни случаи, настъпили преди повече от две седмици, когато епидемията беше по-тежка, допълва Фокус.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ