България – 55-а от 132 държави по конкурентоспособност на талантите
България се нарежда на 55-то място сред 132 държави по конкурентоспособност на талантите, сочи Глобалния индекс за конкурентоспособност на талантите за 2020 г. на Adecco. Основната сила на страната ни е свързана с показателя „Задържане на таланти“ и по-конкретно в подиндикатора „Начин на живот“. В същото време, най-голямо подобрение отчитаме в показателя „Привличане на таланти“, в който обаче индикаторът „Външна отвореност“ е най-слабото звено на страната ни.
София пък е на 107-мо място сред 155-те града, включени в класацията.
[[{"fid":"347606","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":231,"width":849,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Докладът измерва нивата на глобалната конкурентоспособност на таланта, като разглежда 71 индикатора. Анализът за 2020 г. обхваща 132 национални икономики и 155 града, във всички групи по нива на доходите и етап на развитие.
Тази година GTCI изследва как развитието на изкуствения интелект не само променя естеството на работата, но и налага преоценка на практиките на работното място, корпоративните структури и иновативните екосистеми. Докато машините и алгоритмите продължават да поемат разнообразни задачи и отговорности, и почти всяка работна позиция се преосмисля, талантите стават все по-необходими не само за адаптирането, но и за извличането на стойност от тази трансформираща технология. AI технологиите биха могли да изиграят съществена роля и в решаването на привидно неразрешими глобални проблеми като бедност, ендемични заболявания, изменение на климата и тероризъм, пссочват от компанията, автор на индекса.
„Технологиите допълват човешкия фактор в работния свят, а не го заменят. В Adecco Group виждаме, че AI вече разкрива огромни възможности, създавайки много нови работни места, включително такива, които все още не съществуват, и позволява на служителите да изпълняват по нов начин обикновени задачи и дейности. За да сме конкурентоспособни в тази бързо променяща се среда, новите умения и компетенции са жизненоважни. Това означава, че организациите и правителствата трябва да се съсредоточат върху повишаването на квалификацията и преквалификацията, за да помогнат на кадрите днес да се превърнат в служители, готови за възможностите, които бъдещето ще донесе.“, коментира Ален Дехаз, Главен изпълнителен директор на Adecco Group.
[[{"fid":"347608","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":491,"width":645,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
България е съотнесена в тази класация към страните със среден към висок доход в Европа. В рамките на своя регион страната е класирана на 30-то място от общо 38 държави (Таблица 1). Спрямо другите региони, България няма по-висок резултат от която и да е от страните с най-висока оценка.
Страната ни е на 9-то място в групата на страните със среден към висок доход (което означава, че 75% от страните се класират по-ниско от нея). Що се отнася до останалите групи по доходи, България превъзхожда най-високо класираната държава в една от тях (групата на страните с ниски доходи).
[[{"fid":"347609","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":489,"width":733,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
Къде сме спрямо групата на конкурентите
В групата с конкуренти на България се считат страните със средни към ниски доходи и средни към високи доходи, като това са страни в Източна и Южна Европа (изключвайки бившите Съветски републики). Като цяло, групата с конкуренти се състои от 7 държави, които на фигура 2 виждаме представени и по-конкретно как България се оценява спрямо всяка от тях по отношение на GTCI резултат и БВП на глава от населението.
Както се вижда, резултатите на България за БВП на глава от населението са по-големи от съответните медиани на групата с конкуренти. По този начин конкурентоспособността на талантите на България е в съответствие с това, което би се очаквало, предвид нивата на доходи.
[[{"fid":"347612","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":461,"width":611,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]
Представянето по показатели
В пет от шестте индикатора резултатите на България са по-високи от средните за страните, спадащи съм същата група по доход (среден към висок): „Подпомагане“, „Развитие“, „Задържане“, „Умения за професионално обучение“ и „Глобални знания“. Най-висок резултат отчитаме по показателя „Задържане“. По отношение на своя регион, България преследва Европа във всеки от шестте индикатора. Точно както групата по доходи, България се представя особено добре спрямо региона по показателя „Задържане“.
[[{"fid":"347613","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"5":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":363,"width":675,"class":"media-element file-default","data-delta":"5"}}]]
Лидери в общата класация за 2020 г. са Швейцария, САЩ и Сингапур. Най-високите позиции в GTCI продължават да бъдат заемани от страни с високи доходи, обяснимо с пряката зависимост между индекса и БВП на глава от населението. Европейските страни продължават да доминират, като заемат 17 от 25-те най-високи позиции. При градовете най-високо се нарежда Ню Йорк, следван от Лондон и Сингапур. От останалите градове в топ 10 влизат 3 американски града- Сан Франциско (4-то място), Бостън (5-то място) и Лос Анджелис (9-то място); два европейски града - Париж (7-мо място) и Мюнхен (10-то място) и два източноазиатски - Хонг Конг (6-то място) и Токио (8-мо място).
[[{"fid":"347614","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"6":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":930,"width":1095,"class":"media-element file-default","data-delta":"6"}}]]
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.