България се изкачи с 20 места в класацията за икономическо равенство между половете

България се изкачи с 20 места в класацията за икономическо равенство между половете

България се изкачи с 20 места в класацията за икономическо равенство между половете

България се изкачва с над двайсет места и заема 18-о място в света в оповестената днес класация на Световния икономически форум (СИФ) за икономическото равенство между половете през 2017 година. Доброто представяне на страната ни тази година се дължи на значителния напредък в подиндекса на политическото овластяване и по-специално на равенството между половете при министерски и парламентарни постове, отбелязват авторита на доклада, цитиран от международните осведомителни агенции.

За втора поредна година швейцарската организация с нестопанска цел отчита влошаване на икономическото неравенство и то, с най-голяма разлика от близо десетилетие, като измерва колко мъже и жени участват в работната сила, доходите, които те изкарват и професионалния им напредък.

Жените ще трябва да изчакат 217 години, преди да започнат да печелят колкото мъжете и да са представени наравно на работното място, е основният извод от тазгодишното изследване.

Миналата година докладът на СИФ по тази тема обяви, че нежният пол ще постигне икономическо равенство след 170 години спрямо 118 години през 2015 година.

Никоя страна не е преодоляла разликата в заплащането, посочват сега авторите на доклада, позовавайки се на данни от институции като Международната организация по труда, Програмата за развитие на ООН и Световната здравна организация. Разминаването между половете в икономически план е 58%  като ощетяването е при жените - както по отношение на заплащането, така и по отношение на кариерното развитие.

Исландия, Норвегия, Финландия, Руанда и Швеция са на челните позиции сред 144 държави, сравнени по напредък в равенството в четири области: образование, здраве и оцеляване, икономическа възможност и политическо овластяване.

От регион Източна Европа и Централна Азия преди нашата страна (18 място) е само Словения, която е на 17-а позиция, а след нас е Латвия на 20-о място.В дъното на класацията са Йемен, Пакистан, Сирия, Чад и Иран.

Като цяло разликата между жени и мъже е най-пренебрежима в образованието, където равенство може да бъде постигнато до 13 години, докато при политическото овластяване може да отнеме още 99 години, заключава СИФ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ