Борисов: Нашите мерки са най-либералните в Европа, а заразените и починалите у нас са най-малко

Борисов: Нашите мерки са най-либералните в Европа, а заразените и починалите у нас са най-малко

Към днешна дата имаме 1387 потвърдени случая, от които 58 починали и 222 излекувани. По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията България е на първо място по нисък брой на заразени на 100 хил. души население и на 3-то място по починали на 100 хил., което е индикатор и много ясен отговор, колко навременни и добри са били мерките. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред депутатите по време на извънредно заседание на Народното събрание.

„Нашите мерки са съобразени изцяло с препоръките на СЗО и за това създадохме този национален кризисен щаб от най-добрите специалисти в съответните области. Всеки ден, всички медии могат да зададат колкото си искат въпроси и да получат отговори в публична среда. Огромната част от медиите излъчват директно, без никой да ги задължава. Това означава, че има интерес и е полезно“, коментира Борисов, като добави, че когато вече се знаеше че има пандемия, лично се е обадил на лидерът на БСП Корнелия Нинова, за да дискутират заедно мерките, което му е било отказано.

По думите на премиера българското здравеопазване много бързо се е приспособило към ситуацията и ние бързо сме започнахме да произвеждаме предпазни облекла, маски и шлемове за лекарите.

„Понеже са изключително навременни, точни, прецизирани и съобразени с народопсихологията, на практика, ние имаме най-либералните мерки в Европа. Това, което се казва в Италия, че от 4 май ще разхлабват мерките - при нас не са били спирани. Нито строителството, нито магазините, нито движението на хората. На практика няма държава, да не говорим за региона, където в Гърция, Сърбия и Турция има вечерен час, с толкова либерални мерки. Ние бяхме единствените, които не си затвориха църквите и манастирите“, коментира Борисов.

„В момента в който дойде малкият пик, ние веднага дадохме възможност да бъдат ваксинирани децата, да бъдат установени женските консултации, плановите операции, а от вчера и при определен ред да се ползват и парковете. Българите могат да излизат и да влизат на практика неограничен брой пъти до магазина, до аптеката и до банката, никой не ги проследява за това“, добавя премиерът.

На въпрос дали правителството има икономически план за излизане от кризата, Борисов заяви, че благодарение на медиите имаме възможност да наблюдаваме какво се случва и в другите държави и че ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие, той щеше да бъде преписан.

„В случая в България много сектори продължиха да работят, а други работеха и на по-високи обороти - селското стопанство, строителството, ИТ сектора. Надеждна новина е, че се очаква в следващия месец автомобилните заводи да започнат да работят. Ние имаме 250 завода, които работят само за тях. Това са огромни маси хора. 7 403 подадени заявления има по мярката 60/40, 101 849 работници и служители са се възползвали от нея. Между 7 000 и 10 000 работници всеки ден запазват работните си места. С този темп, до края на месеца ще запазим 120 000 работни места. Голямата грижа е как ще се справим с туристическия сектор. Още света няма рецепта как този сектор да бъде отпуснат. Сутринта имахме коалиционен съвет, Валери Симеонов предложи с ваучери в туризма, за да видим как ще го направим без да превърнем хотелите в болници“, уточни премиерът.

Борисов коментира и изказването на Нигяр Джафер от ДПС, според която България е на последно място по правене на тестове на 1 милион души –  с 3600 броя.

„Към момента имаме 60 000 теста. Налични към момента имаме 5 000 PCR теста от САЩ, 10 000 PCR теста от Китай, 15 000 PCR-a купихме и още 30 000 от Корея. В Гърция са ги тествали повече, но починалите са над 200. Нашият щаб много целево подбира групите. Аз се радвам, че давате двете най-богати държави в Европа - Германия и Австрия. Още преди месец и половина сме поръчали 1 милион теста от ЕК, които да си платим. До ден днешен нямаме от тях. Средноевропейското е около 1 човек на 1 000 души тестувани и ние се стараем да сме в този размер. Получим ли 1 милион теста от ЕС, въобще няма да има приказка за тях. Но някои са по 150 евро, китайските бяха 3 долара, станаха 9 долара, така че нали не си мислите, че ако имаме тестовете, бихме се поколебали? Добре че не купихме тези 1 милион бързи тестове. Има държави, които ги купиха и не знаят какво да ги правят и как да ги върнат. От 12, 2 са истински.“, заяви премиерът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ