Борисов отвърна на атаките за визитата му в Турция

Борисов отвърна на атаките за визитата му в Турция

Говорител на Ердоган, пощенски гълъб - това някой идиот само може да го каже, защото нито Джо Байдън е пощенски гълъб, нито е адвокат. Така премиерът Борисов отвърна публично на критиките срещу посещението му в Турция. Той гостува в предаването "Тази сутрин" на bTV, за да отговори на всякакви въпроси, както бе анонсирано предварително. Темата с нелегалните бежанци и евентуална голяма мигрантска вълна към България отново бе водеща за премиера. На финала на интервюто дори сподели, че при всяко свое посещение в храм се моли "да опазим границите на България".  "Имаме 80-милионна държава на границата си, която е икономически колос. Ако вземе да се срива финансово и политически плюс войната, която се води, последиците са катастофални.", предупреди той и подчерта, че визитата му миналата седмица в Истанбул не може да се определя даже и като посредничество. "Става дума за нормални съседски отношения. Не знам кой е, но само идиот може да изрече подобни думи, когато президентът Обама, вицепрезидентът Джо Байдън, Путин, кой ли не, търсят - сега на 8 септември и външният министър на Европа Могерини, отиват в Турция да търсят варианти за колкото може по-голямо успокояване", допълни той.


"Да стреляме по бежанците или да ги пуснем? Ако не говорим с Турция, това е дилемата", бе категоричен Борисов.

"И аз съм против политиката на Турция, но това ни е съседът, това ни е границата, обясни той в отговор на въпрос за високото неодобрение според социологическите проучвания от страна на българските граждани на политиката, която южната ни съседка води. Ако обаче въпросът се зададе като "Искате ли война с Турция?", отговорите няма да са такива, убеден е той. "Натискът върху границата ни отслабва в сравнение с пердишните години, имаме вече ограда, остават ни 8 км, ще се довършат до седмица. Въпросът е ако дойдат всички на тази ограда, тя ще удържи ли? Ще стреляме ли по тези хора?. Няма ли всички правозащитни организации да дойдат да питат защо. Значи ще трябва да ги пуснем вътре в страната, въпросът е тогава какво ще каже българският народ. Има две тежки решения, между които трябва да се избира, ако не седнем да преговаряме с тях, да молим да държат бежанците далеч от нашите граници. Зоната за сигурност трябва да е на сирийска територия, за да бъдат бежанците по домовете си. Ако не е там, ще е в България. Или в Гърция. Опитите това да се предотврати ли значи да си васал на Турция, останалите от ЕС васали ли са?!", гневно отбеляза премиерът.

Дипломатическите разговори със световни политици са "ежедневната работа на един премиер, когото чуват", каза още българският министър-председател. "Вчера Доналд Туск един час си е говорил с мен какво искам да се вкара в дневния ред на Европейския съвет в Братислава.
Казах и на Меркел, и на австрийския канцлер, че най-ме дразни изречението "България не сте сами". Трябват ни техника, трябват ни хора, конкретни решения, отсече Борисов. Над 108 милиона евро са влезли в България по границата, искам в пъти да се увеличат под формата на техника, термовизия, физическа сила, заяви премиерът.

Като пример, че е в състояние да се противопоставя на натиск от страна на Анкара той разкри детайли от разговора си от края на миналата година  с тогавашния премиер Давутоглу по повод отстраняването на Лютви Местан като председател на ДПС.
"Казах му: не си го позволявай, защото ще ти изгоним посланика! Много по-лош мога да бъда, когато съм ядосан, отколкото тези бабаити сега", подчерта Борисов, визирайки всички, които го атакуват заради визитата му в Турция.


 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ