Борисов потвърди, че ще иска затварянето на външните граници на ЕС за мигранти
Затваряне на външните граници на целия ЕС/не само Гърция и България, но и Италия, Испания, северните граници/, гарантиране на външните граници, изнесени центрове за сигурност извън ЕС, а за мигрантите в ЕС - центрове от закрит тип, докато свърши войната. Това ще бъде позицията на страната ни в неделя на извънредната работна среща в Брюксел, свикана от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по мигрантската тема, съобщи премиерът Борисов в парламента в отговор на питане на БСП.
На извънредната среща в неделя са поканени представители от няколко държави от ЕС, сред които и България, предаде БТА.
Втората крачка, след осигуряването на границите, според министър-председателя, трябва да бъде разделянето на мигрантите на две групи - икономически и бягащи от войната /за които Европа да се погрижи, докато конфликтите в техните държави приключат, след което да се върнат обратно по домовете си/. В същото време икономическите емигранти трябва да се връщат в страните по произход, откъдето са дошли, а не през които са преминали, освен ако не ги иска някоя от тях/България не била сред желаещите, допълни Борисов.
"Ще настоявам за максимален толеранс и разум. Мисля в неделя да не подписваме нищо, да го кажа като позиция", обясни на депутатите намеренията си Борисов и предложи другата седмица, преди Съвета, отново да дойде в парламента.
Да не плашим населението по тази тема и в същото време да бъдем единни, призова премиерът политиците. Бойко Борисов призна, че има нужда да знае, че Народното събрание "подкрепя подобна тактика". Година и половина не сме допуснали нищо, нулев мигрантски натиск, припомни министър-председателят.
Не знам да има партия в НС, продължи той, която да е казала, че сме за приемане на мигранти, за което и да ни се плаща. Тук позицията ни е национално отговорна, на всички е ясна, подчерта Борисов. Той напомни, че преди три години на всички съвети е предупреждавал европейските политици,че ще стигне до днешната ситуация. Не вярваха - хуманността на Европа на първо място - припомни той , както и, че е човекът, пръв заговорил за центрове за сигурност, извън територията на ЕС, близо до точките на конфликт, но е бил обвиняван, че идеята е в полза на Турция, на тези, които се бият в Сирия.
Премиерът повтори, че по външните граници на ЕС трябват КПП-та, откъдето да влизат само бягащи от войната/ в която, по думите му, ние с нашите съюзи - дали да се свалят диктаторски режими - пряко сме участвали и трябва да си платим за това/. Плащането става в центрове, извън територията на ЕС, затова и споразумението с Турция трябва да работи, подчерта Борисов. В противен случай за България имало риск.Той се надявал и Гърция да си свърши работата по отношение на нелегално влизащите на нейна територия. Защото, аргументира се министър-председателят, те са получили огромни пари от ЕС, а всичко на всичко са върнали трима души в Турция. Според него в момента проблемът не е с турската граница, а с шенгенската с гръцката, съобщава още БТА.
Всеки от нас трябва да си изпълни ангажиментите и тогава като правителство, държава влагаме, искаме колкото трябва пари, гарантираме границата, Гърция и Италия - също. Другото са хуманитарни мисии- така, според Бойко Борисов, трябва да се постъпи в този момент.
Необходимо, според него е и инвестици, колкото са необходими, в кораби, граничари, ФРОНТЕКС - ако трябва обща гранична полиция.
Първо трябва да се спре вълната, а след това да се разчиства, ремонтира, да се оказва необходимата помощ като при наводненията, направи сравнение с природните бедствия Борисов. Той подчерта и, че ние не сме участвали в нито една война. Личното му очакване било през юли на срещата между президентите Тръмп и Путин да се сложи край на войната в Сирия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.