Борисов за Меркел, мигрантите, козичките и Нинова

Борисов за Меркел, мигрантите, козичките и Нинова

Може ли да има нещо общо между Ангела Меркел и Корнелия Нинова? Може, и още как, стана ясно от атрактивен паралел, направен от премиера Бойко Борисов в иначе равния ден за парламентарен контрол, който се превърна в арена на спорове между БСП и ГЕРБ по проблема с мигрантите.

Лидерката на БСП внесе питане в дневния ред за политиката на правителството за мигрантската криза в България и Европа. Българското правителството създава стимули за идване на нови мигранти у нас с приетата стратегия, в която на тях се гледа като на работна ръка, обвини от парраментарната трибуна Нинова. Такъв "стимул" според нея било и постановление 144 , в което пишело, че човек със статут на бежанец има права като български граждани, но "тези права надхвърлят това, което получават бедните българи. Не само им давате повече права от на собствения ви народ, но и ги приканвате с облаги", заяви още Нинова разкритикува лидерката на БСП.

Според Нинова в резултат на тази непоследователна и двойствено политика "в България се ширят всякакви страхове, манипулации, инсинуации и внушения. Като започнем, че нощем кацат самолети до Безмер до това, че случващото се в Странджа е, за да се настаняват мигранти."

„Удивително ми напомня канцлера Меркел на вас!", отвърна Борисов на Нинова. "Със същите трикове я вкараха в тази процедура, както вас с козичките. Много мощна хибридна атака - даваха Средиземно море, трупове, издавени хора, и трупа на детенце на брега. Медиите я хванаха и тя каза: "Трябва да им помогнем." И това й изречение й го закичиха като брошка... По същия начин ви заведоха вашите депутати, където има чума, и вие погалихте козичката.", сподели още премиерът по адрес на Нинова.

Той призова депутатите да не се впускат в дебат за това кой е виновен за миграционния проблем. «Всички сме виновни, бяхме неподготвени», коментира Борисов.

Безспорен е фактът, че към момента България се е справила с миграционния проблем, има почти нулев натиск по границите и е давана за пример, отсече премиерът. 

Спорът между двете основни политически сили и техните лидери се води на фона на внесените за обсъждане две проекторешения по въпросите за миграцията. От "БСП за България" предлагат парламентът да възложи на Министерския съвет да приеме решение срещу обратното приемане на мигранти в България, в това число срещу сключването на двустранни споразумения с други държави членки на ЕС. От левицата искат в срок до 30 септември т.г. правителството да представи пред НС предложенията на България за реформа на Дъблинския регламент. 

От ГЕРБ и "Обединени патриоти" предлагат парламентът да подкрепи позицията, изразена от Република България на заседанието на Европейския съвет на 28-29 юни 2018 г., по въпросите на миграцията, както и Министерският съвет да отстоява националните позиции по всички законодателни предложения, свързани с реформата в Общата европейска система за убежище.

Премиерът предложи парламентът да реши, че Министерският съвет може да подписва и да се договаря по въпросите с миграцията само след мандат от Народното събрание. 

Нинова пък призова да се подкрепи предложението на БСП, което дава конкретни параметри българското правителство да не подписва двустранни споразумения и да представи реформа на Дъблинския регламент. Даваме ви възможност, като отидете в Брюксел да кажете - ето това иска от мен българският парламент, добави Нинова.

България има изготвена рамкова позиция по реформата за регламент Дъблин, като част от общата реформа на европейската система за убежище, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Зветан Цветанов. Подкрепяме реформата на регламент Дъблин в посока по-справедливо разпределение на отговорностите и солидарност между държавите членки, каза Цветанов. Залагаме в българското председателство постигането на съгласие между държавите членки за създаване на работеща и устойчива система за убежище и управление на миграцията със следните елементи - първо силни външни граници на ЕС, в това число общата им защита; сключване на споразумения с трети страни на транзит и произход на реадмисия, по-силната  ангажираност на тези страни за управление на миграцията на тяхна територия, в това число изнесени центрове и финансова помощ. Затова ЕС предвижда повече средства за миграция за новия програмен период, посочи той. 
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ