Кризата дърпа назад икономиката в областите с туризъм

Кризата дърпа назад икономиката в областите с туризъм

Областите, в които туризмът играе ключова роля в местната икономика, се връщат години назад в развитието си. Това пише в анализа си „Кризата и ограниченията свиват БВП на туристическите области” икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов. Той проследява данните за БВП по области през 2020 г. и на тази база и през този индикатор оценя влиянието им в общия икономически растеж на страната.  

През пандемичната 2020-а столицата е генерирала почти половината от общия БВП на страната – 51,3 млрд. лв., следвана от Пловдив (9,7 млрд.) и Варна (7,4 млрд.). На опашката са Видин и Силистра, съответно с 726 млн. и 892 млн. лева (графика 1). Спрямо населението София (столица) също е лидер, с 38,9 хиляди лева на човек от населението, над два пъти повече от област София (17,2 хиляди лева) и Враца (15,6 хиляди лева), пише Николов.

[[{"fid":"388375","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":783,"width":969,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Експертът от ИПИ проследява динамиката на БВП по области две десетилетия назад и стига до заключението, че те са се развивали на няколко скорости. Столицата отново води значително пред всички останали – с 557% ръст на БВП на човек от населението между 2000 и 2020 г. (графика 2). Сходен ръст – по 410-420%, имат  Пловдив, София област и Кърджали, предимно в резултат на местната индустрия. „Докато при първите две развитието е относително равномерно разпределено през годините, то в случая на Кърджали ръстът е съсредоточен в последните няколко години, движен в голяма степен от началото на работа на мината в Крумовград”, пише Николов. Наблюденията му сочат, че ръстът в повечето области е в диапазона 250-350% в изследвания период. Въздействието на кризата личи най-силно в дългосрочната динамика на Бургас, където в резултат на големия спад през 2020 г. областта е с най-бавен ръст на БВП на човек от населението – едва 159% от началото на хилядолетието.

[[{"fid":"388376","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":828,"width":933,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

През 2020 г. повечето области регистрират умерен ръст на БВП на човек от населението. Общата негативна динамика е движена най-вече от сериозния спад в двете области, в които е съсредоточен летният туризъм – в рамките на годината спадът на индикатора в Бургас е със 17%, във Варна – 5%. Драматичният спад на Бургас се дължи на концентрацията на по-голяма част от туристическата дейност в предкризисния период в областта, докато икономиката на Варна микс от отрасли. Ръстът на БВП на Благоевград е нулев 2019-2020 г., заради ограниченията, свързани с COVID-19 и последвалото свиване на зимния туризъм.

В заключение Адриан Николов отбелязва, че на този етап данните за БВП на човек от населението не отчитат корекцията, която следва от преброяването на населението от края на 2021 г. Тя ще доведе до сближаване между областите и намаляване на преднината на столицата в резултат на по-големия от очаквания ръст на населението ѝ между двете преброявания. Въпреки това, изводите от данните за 2020 г. не се променят значително – икономиките на туристическите области понасят по-голямата част от спада, а при останалите се наблюдава по-скоро забавяне на растежа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ