ЧЕЗ искали да напуснат България още през 2010 година

ЧЕЗ искали да напуснат България още през 2010 година

"Бордът на ЧЕЗ манипулира чешкия премиер, потресен съм”, заяви шефът на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев на съвместното заседание на две парламентарни комисии по скандала с продажбата на електроразпределителното дружество.

„Няма писмо с ангажимент за финансирани и за рефинансиране на заем от ЕБВР, взет от ЧЕЗ. Няма издадена банкова гаранция. Има едно писмо от "Инерком", по-скоро молба за разглеждане на възможността за рефинансиране на заем от ЕБВР. Има и отговор от банката, че разглежда възможността за рефинансиране, но с изричното уточнение, че въпросното писмо не е правно обвързващо. Решение за рефинансиране се взема от компетентните органи на банката.”, декларира още той пред депутатите. От БСП на няколко пъти настояха през последните дни конкретно представител на Българската банка за развитие да дойде на заседанието на парламентарните комисии днес. От изявленията по линия и на правителството стана ясно, че българските банки, спрягани като евентуални гаранти по сделката са три. От тях, само името на БРР обаче беше постоянно оповестявано, най-вече от опозицията.

Мавродиев сподели още, че е изненадан, че ЧЕЗ не са си направили труда да попитат банката, въпреки че ББР има отношение с нея.  Той също така изрази съмнение, че и другите две банки е възможно да бъдат замесени в скандала около финансирането на ЧЕЗ по същия начин. "Компанията не е внесла искане, това писмо е едно голямо правно нищо.", подчерта отново той.

ЧЕЗ са искали да напуснат България още през 2010 г. като са водели преговори с Газпром и и с американска компания, които обаче се отказали от сделката по финансови причини. Това съобщи шефът на Държавна агенция Разузнаване Любомир Димитров по време на съвместното заседание на комисиите по енергетика и по вътрешен ред и сигурност в парламента.

Агенцията е получила информация, че според анализ на банката Креди Суис Фърст Бостън оценката на активите на ЧЕЗ в България е на стойност 225 млн. евро. Анализът е бил поръчан от един от кандидатите. Също според данни на агенцията първоначално исканата от чехите сума била 240 млн. евро, като те били склонни при евентуални преговори „да отстъпят до 200 млн. евро.”, допълни той.

По данни на нашето разузнаване един от първоначалните кандидати е била чешката Енерго-Про, съобщи още Димитров.

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала правомощия да контролира ЧЕЗ България само до лятото на 2008 г.

ЧЕЗ е започнала да разпродава активи в България още през 2014 г. Приходите от тези разпродажби не са останали в дружеството в България, а са прехвърляни в Прага. Това пък съобщи шефът на ДАНС Димитър Георгиев.

Той заяви също, че обектите на ЧЕЗ с изключение на нейното диспечерско управление не са сред обектите, които се контролират от ДАНС като обекти с повишени изисквания за сигурност. „Предвид това, че голяма част от преговорите по обсъжданата сделка са се провеждали в Прага, а ДАНС няма правомощия извън територията на страната, не сме следили сделката“, поясни той.

"Правителството е знаело какво се случва. Сега чакаме Върбакова да реши ще се ли поддаде ли на шантажа на Бойко Борисов и да му прехвърли акциите си, или оставаме заложници на г-жа Върбакова от Пазарджик", обвини лидерът на БСП Корнелия Нинова. „За нас в този казус е най-важно да защитим 3 милиона българи и националната сигурност. Току-що шефовете на службите признаха, че следят ЧЕЗ от 2010 г и са предавали сигналите, където трябва. Господин Борисов излъга, че не е бил информиран. Излъга и че тече проверка на институциите - току-що стана ясно, че такава не е започнала. Борисов стои в основата на сделката за ЧЕЗ.", каза още тя.

Контрира я лидерът на Атака Волен Сидеров като припомни, че на 6 март 2013 г. е депозирал искане за прекратяване на договорите на 3-те ЕРП и национализирането им. "Госпожо Нинова, от 48 човека парламентарна група тогава 46 не влязохте в пленарната зала. Тогава можехме да върнем активите на държавата. Защо не влязохте в залата? Това беше решението."

"Този дебат нямаше да го има, ако 2004 г., когато се взема решение за приватизация на 7 дружества, БСП не се е противопоставила.», заяви и председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.  «Умишлено бездействие. Днес искате приватизация, а през 2010 г. от БСП казват, че развалянето на договорите ще създаде напрежение в България. Само първоначалните инвестиции за трите дружества са надхвърляли 2 милиарда лева! Защо не осъществихте тогава контрол, а сега искате да превърнете в политически проблем сделка, извършена в Чехия по английското законодателство?", отбеляза още той.

"Има ли дружества кандидати, които биха застрашили националната сигурност?", попита Цветанов шефа на ДАНС Димитър Георгиев. И продължи: "Дали опозицията днес не обслужва някои от кандидатите? Къде бяхте 1 години, колеги от БСП?"

Това вбеси Нинова, която демонстративно напусна заседанието. Но преди това заплаши: "Искаме поименно кого защитаваме, поименно! Когато в българския парламент се раздават присъди, без съд, няма да останем в тази зала! Ще ви осъдим в Страсбург! Няма да търпим вашите присъди!"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ