Цветан Цветанов обвини служебния кабинет в саботаж на бъдещото правителство

Цветан Цветанов обвини служебния кабинет в саботаж на бъдещото правителство

Служебното правителство е обслужвало БСП и е създавало условия за "евентуални саботажи на бъдещото правителство". Тежките обвинения бяха изречени от парламентарната трибуна днес, в деня за парламентарен контрол от заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той взе думата, след изслушване, поискано от ГЕРБ, на служебния премиер Огнян Герджиков по повод кадровите промени във властта.

ГЕРБ и Обединените патриоти ще направят ревизия на уволненията и назначенията на служебния кабинет и ще върнат справедливостта, обяви още  Цветанов. Няма друг служебен министър-председател, който да е направил толкова много уволнения, подчерта той и попита какво отношение има към произвеждането на избори смяната на директорски бордове, на шефове на агенции.

Казахте, че нямате отношение към тези уволнения - това означава, че някой друг е разпореждал на министрите за тях, някой трябва да поеме политическата отговорност и да каже кой ги е разпоредил, настоя Цветанов. Колкото по-рано този кабинет прекрати правомощията си, толкова по-бързо ще се върнем към добрите икономически резултати, заяви Цветан Цветанов.

Вчера Герджиков прекрати внезапно планирано двудневно посещение в Кърджали, след като научил, че днес трябва да се яви на парламентарен контрол. Точката за изслушването му е вкарана в дневния ред от председателя на парламента, Димитър Главчев, съобщи БТА.

Самият Герджиков пък декларира по време на изслушването, че "нито отляво, нито отдясно, нито от центъра върху него е оказван натиск за назначения или спиране на такива." Отчете още и, че не е извършил нито едно уволнение в администрацията на МС. С решение на правителството са били освободени 22 областни управители, което "не е ново и има такава практика.", докладва още той като се позова на служебните кабинети на Софиянски и на Близнашки, когато също са освобождавани областни управители. Освободени са и 27 от заместник-областните управители.

Служебният премиер описа подробно направени от него и от членове на кабинета назначения, като дори изрази надежда, че "немалка част кадровите промени ще бъдат оценени позитивно от новото правителство".

"Назначих заместник-председател на агенция "Архиви" по предложение на председателя на агенцията, заместник-председател на Агенцията за закрила на детето по предложение на министъра на труда и социалната политика, освободих председателя на УС на Стопанската академия и назначих нов по предложение на земеделския министър, освободих директора на Центъра по подготовката и провеждането на българското председателство на Съвета на ЕС поради назначаването му за заместник-министър на външните работи и назначих временно изпълняващ длъжността - това са моите кадрови промени, посочи Герджиков.

Той призна, че "действително кадровите промени изглеждат немалко." Допускам, че някои от тях може и да не са докрай оправдани, тъй като всеки министър ги прави в своето ведомство, но така или иначе всички министри, които са извършвали промени, имат своите мотиви и аргументи, посочи Герджиков и допълни, че е по-добре да се чуят аргументите от самите министри. Не ми е възможно да знам в 20 министерства, в толкова служби, търговски дружества какви са конкретните причини и основания за тези кадрови размествания, отбеляза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“