ДАИ засече злоупотреби при издаване на еко-стикерите

ДАИ засече злоупотреби при издаване на еко-стикерите

ДАИ засече злоупотреби при издаване на еко-стикерите

Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ е засякла редица случаи на злоупотреби и манипулации по време на годишни технически прегледи, при които се издават еко-стикери. Еко-стикерите трябва да показват нивото на вредните газове, изпускани от автомобила.

Към момента, не липсват манипулации от някои от пунктовете при въвеждане на данните в системата за изгорелите газове. При доказани случаи на некоректно въведени данни ще се налагат не само глоби, но и ще се  отнема разрешителното на пункта за срок от две години, предупреди заместник-изпълнителният директор на Държавна автомобилна администрация" Дамян Войновски пред БНР.

"Установяваме, че на някои от пунктовете правят няколко по ред въвеждания на данни в системата. След като въведе в системата данните за изгорелите газове, системата дава информация, дали автомобилът отговаря на изискванията или не. Като видят, че не отговаря на изискванията, пробват втори, трети, четвърти път, докато „налучкат“ данните. Ако успеем да докажем манипулация или промяна в резултатите от измерванията, има си санкция в Закона за движение по пътищата и започваме процедура по отнемане разрешителното на пункта".

Над  267 000 регистрирани в България автомобили вече имат еко-стикер.

От ДАИ казаха още, че от електронната система разбират, че има пунктове, в които не са правили измервания нито на спирачките на автомобила, нито на отработените газове. Към края на годината предстои уредите за измерване да се свържат директно към информационната система и тогава, казва Войновски, няма да е възможно да се извършват манипулации с данните от измерванията при прегледа на автомобила".

В края на месец юни Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) предложи екостикерите за автомобилите да отпаднат.

Ще бъдат издадени 1,5 млн. броя стикери, всеки от тях, с единична цена 6,80 лв. Институцията, ръководена от бившия главен прокурор Сотир Цацаров обаче обяви, че в това решение съществува риск от неефективно разходване на публичен ресурс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ