Доц. Кунчев: Трябва да спазваме по-голяма дистанция заради британския щам
Британският щам на коронавируса е между 10 и 100 пъти по-концентриран в нашето гърло. Това го прави много по-лесен за предаване. Ако досега дистанцията помежду ни е била 1,5 м, сега трябва да стане 2,5 м, ако сте носили обикновена маска, сега трябва да носите - FF52.Това обясни пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Много често големите епидемии и пандемиите протичат по такъв начин - с двувълново или тривълново протичане. Това е особено характерно за въздушно-капковите епидемии и пандемии, като подобно нещо се наблюдаваше птичия и свинския грип. Това си е една характеристика на епидемичния процес. Върху нея се наслагват много други фактори като това колко души са преболедували, колко души са ваксинирани, какви са мерките и как се спазват. Точно това е нашата идея – не да плашим, а да предупредим, че тенденцията започва да върви към повишаване и че спазването на мерките става по-важно“, отговори той на въпрос каква е причината да сме изправени пред трета вълна от коронавируса.
По думите на доц. Кунчев варианти на коронавируса ще има непрекъснато, но хубавото е, че ваксините на базата на кръстосания имунитет, въпреки това пазят от тежко протичане и смъртност.
Според него разхлабването на мерките е било много внимателно - само с 1/3 от учениците от горния курс и с моловете, при които, по думите му, е имало известна несправедливост.
„В моловете ние опитваме да изгОпитваме се да избегнем социалния характер на мола, не търговския. Ако охраната наистина следи да няма струпване и да се спазват правилата, рискът не е чак толкова голям", каза доцентът.
Той обясни, че постепенното увеличение на случаите сега не е резултат от връщането на учениците и че ако има такова влияние, то ще се усети след 7-10 дни, заяви той. „Не е причината и отварянето на моловете, то беше очаквано, в Западна Европа то е в много високи темпове, въпросът е да го знаем и да сме подготвени.“, добави той.
Доц Кунчев заяви, че никой не се бърка на решенията на щаба, но е нормално и да се вслушват какво се случва в икономиката, „Нормално е да е да чуваме и тегобите на социалния министър, който вижда колко много хора остават без работа и се нуждаят от сцоиални помощи, за да живеят, ние сме граждани на тази страна и не ни е безразлично какво се случва“, коментира той, като добави, че има обмен на мнения, но не и натиск.
„Една пандемия от въздушно-капкова инфекция не може да бъде спряна - нито с мерки по границата, нито с мерки вътре в страната, но може да бъде държана под контрол, за да не срине здравната система“, каза главният държавен здравен инспектор.
Доцент Кунчев заяви още, че определяне на дата на изборите е било правомощие на президента и той се е възползвал от него.
„Оттам нататък, дали с повече или с по-малко болни, избори ще има и те ще се проведат. Но ще бъде доста по-трудно за нас провеждането им преди много голям брой болни и голям брой карантинирани. 4 април е все още далече, нека видим какво ще стане през февруари“, допълни той.
Главният държавен здравен инспектор каза, че ако се одобри и четвърта ваксина срещу коронавируса, едва тогава ще има някаква възможност за избор, но само в ограничени категории.
На въпрос защо човек трябва да се прави PCR тест на границата, за да може да влезе в страната и да не бъде поставен под карантина, а не антигенен, след като двата типа бяха приравнени, Доц. Кунчев обясни, че PCR-ът продължава да е златния стандарт. „Ако искаме да сме сигурни, че не пропускаме случай, това е изследването, което ни дава пълна гаранция. Въведохме бързите тестове за улеснение на гражданите, защото са по-достъпни, по-евтини и стават по-бързо. За целите на граничния контрол обаче много малко са страните, които приемат и бързите тестове, повечето изискват PCR тестове и засега това ще остане така“, уточни той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.