Доц. Кунчев: Уплашен съм от нивото на разпространение на неверни новини и слухове
„Уплашен съм от нивото на разпространение на слухове, неверни новини и всякакви теории на конспирацията. Очевидно в нашето общество имат много добра почва за развитие. Прекалено много хора нямат критерии да отсяват вярно от невярно". Това заяви пред NOVA главният държавен здраве инспектор доц. д-р Ангел Кунчев относно слуховете, че училищата ще бъдат затворени в края на октомври.
Той поясни, че в момента няма причини държавата да затваря учебните заведения.
„Ако имахме такова намерение, то трябваше като някои страни в Европа, като например Турция, да отложим с две или три седмици началото на учебната година. Заболеваемостта у нас е такава, че и това не се налага. На Балканите, заедно със Сърбия, сме с най-ниска заболеваемост. В Европа не съм проверявал, но бяхме на 19 място, мисля, че паднахме още надолу, защото започна втора вълна в някои страни“, коментира доц. Кунчев.
Той коментира и слуховете, че се подготвят готови конструкции на КПП-та за тяхното повторно поставяне.
"Дори чух, че са разтоварени на пристанището в Бургас и чакат да бъдат поставени. Не е вярно. Коя е тая държава, която ще иска да си провали икономиката, да спре социално-икономическия живот и да плаща за безработица, хора, които нямат пари и така нататък? Не виждам смисъл в това", заяви доц. Кунчев.
Главният държавен здраве инспектор обясни, че се избягва да се говори за конкретни цифри за затваряне на учебните заведения, тъй като те са много различни. „Има такива с 50 деца и такива с 2500 деца. Решенията, които се вземат, не могат да бъдат еднакви и за едното и за другото. Започваме с отделни паралелки и класове. Ако се появи положително дете, тази паралелка минава на електронно обучение.“, коментира той, като поясни, че ако станат повече от 3-4 класовете в едно училище, това е показател, че в рамките на 24 часа може да се премине изцяло на електронно обучение.
„Реално в живота, ако в едно училище с да кажем 1000 ученици, при първите 10-15 положителни проби родителите сами ще спрат децата, независимо от мерките, предприети от държавата“, добави той.
Той представи и конкретни числа за прагове, при които училищата да бъдат затваряни.
„Колегите от Центъра по заразни и паразитни болести и от министерството подготвиха документ, но той е доста сложен и научен - така трудно ще намери приложение в практиката. Там са посочени различни видове прагове – специално за училищатат те са поставили 10% положителни проби сред учениците. Такъв процент е определил само Израел и се придържа към него. Но вкарването в такива граници пречи. Не е едно и също ако в един средно голям областен град имате 100 заразени, но 95 от тях да са в старчески дом и нямат никаква връзка с населението. За какво да го затваряме този град? Мерките трябва да се фокусирани върху огнището. Но ако заразените са пръснати в целия град е друго. Толкова е динамична ситуацията”, обясни той
Според него е важно как се разпространява вируса - централизирано или разпръснато. Ако случаите на заразени не са централизирани, това означава, че има дифузно разпространение и мерките трябва да се затегнат. Доц. Кунчев обаче е на мнение, че то затваряне на градове няма да се стигне.
„Прагът е различен за всяка седмица, за месец. Не е една и съща заболеваемостта през ноември, декември или февруари. Нямаме статистика за коронавируса, за да кажем, че ще е така. Ако живеем 5-6 години с него, ще имаме такава възможност. В момента е въпрос на анализ”, каза още той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.