Държавата е платила нови 117 660 лв. за бавно правосъдие

Държавата е платила нови 117 660 лв. за бавно правосъдие

Държавата е платила поредни 117 660 лв. за бавно правосъдие, става ясно от доклад на Инспектората на Висшия съдебен съвет (ИВСС) за четвъртото тримесечие на 2016 г., предава БГНЕС. 

Сумите са платени по 72 споразумения между министъра на правосъдието и жалбоподателите, които са сигнализирали ИВСС по реда на Закона за съдебната власт за бавно правосъдие.

От 65 одобрени заявления, 31 са били по наказателни дела. Като в два от случаите става дума за забавено правосъдие, съответно за 19 години и 6 месеца и 14 години и 11 месеца. Първият случай е за разследване и дело на кражба в големи размери, чието разследване се е проточило почти две десетилетия, а по него са работили шестима прокурори. Вторият случай се отнася за измама от длъжностно лице. Делото е започвало от начало два пъти, а при едно от съдебните следствия е разглеждано на 22 открити съдебни заседания. Накрая през юни месец 2016 г., след почти 15 години е прекратено поради изтичането на давностния срок.

В периода октомври-декември 2016 г. ИВСС е разгледал 139 заявления за забавено правосъдие, 92 от тях са намерени за основателни и предстои по тях да се сключат споразумения между министъра на правосъдието и жалбоподателите. През четвъртото тримесечие на миналата година в Инспектората към ВСС са постъпили отделно нови 119 заявления, в които жалбоподателите твърдят, че са станали жертви на бавно правосъдие. 58 от заявленията са по наказателни дела, 61 по административни, граждански и търговски дела.

Т.нар. компенсаторен механизъм за защита от бавно правосъдие беше въведен с промени в ЗСВ от 2012 г. Така бе значително намален и броят на жалбите пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Заявления от лица, твърдящи, че са станали жертва на бавно правосъдие, могат да се подават до шест месеца след приключването на производството с окончателен акт. Претенциите за обезщетения не могат да надхвърлят сумата от 10 000 лв.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ