ЕК: Общество и бизнес нямат доверие на съдиите в България

ЕК: Общество и бизнес нямат доверие на съдиите в България

Съдиитe в Бългаpия ce ползват c една от най-ниcките степени на доверие сред гражданите и бизнеса, отчете Европейската комисия. Тя представи днес оценката си за състоянието на правосъдните системи в държавите от ЕС. Оценена е ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи на отделните държави.

Освен българите, висока степен на недоверие в правосъдната си система проявяват словаците, унгарците, естонците, италианците, португалците, словенците, показва новото „Информационно табло на ЕС” в областта на правосъдието.

В повече от две трети от държавите в ЕС съществува усещането за подобрена или непроменена независимост на съдебната власт, обобщава докладът. Подобна оценка дават и предприятията за независимостта на съдебната власт от 2010 г. насам. Най-често посочваната причина за усещането за липса на независимост на съдилищата и съдиите са намесата или натискът от правителството и политиците.

България продължава да има най-големия брой съдии спрямо населението и харчи значителен процент от БВП за правосъдната система, се отчита още в доклада. Това може да се дължи на недостатъчни технически средства и организация на съдебните дела, коментира еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова, цитирана от БНР.

По думите й , дългите съдебни процедури в дадена страна може да означават две неща: че няма достатъчно капацитет или че няма достатъчно добра организация на работа на съдиите и съдебните трибунали.

За първи път тази година докладът съдържа и оценка доколко лесен е достъпът на гражданите до правосъдие и какви са каналите, които те използват, за да подават жалби срещу дружества. За първи път се съдържат и данни за продължителността на наказателните производства за престъпления, свързани с пране на пари. Представените от държавите членки на ЕС данни показват големи различия в продължителността на делата по производства за такива престъпления. Продължителността на тези дела е от по-малко от половин година до близо три години.

Според доклада в някои държави гражданите, чийто доход е по-нисък от прага на бедността, не получават никаква правна помощ по някои видове спорове. В някои държави използването на инструментите на информационните и комуникационните технологии все още е ограничено. Технологиите се използват широко за комуникация между съдилищата и адвокатите в половината от държавите в ЕС. Използването на електронен подпис е много ограничено в повече от половината от държавите от Общността, сочат данните.

Повечето държави от ЕС разполагат със стандарти, определящи срокове за предотвратяване на твърде продължителни съдебни производства. Но, в някои държави с по-неефикасни правосъдни системи няма такива стандарти, уточнява комисията.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ