ЕК запази прогнозите си за икономическия растеж на България - 3,3% тази година, 3,4 % през 2020

Общество

Европейската комисия (ЕК) прогнозира растеж на българската икономика от 3,3 на сто тази година и 3,4 на сто догодина, като по този начин потвърди прогнозата си от пролетта. Данните са от лятната междинна прогноза за икономиката и инфлацията в ЕС и Еврозоната, публикувана днес. 
Миналата година отчетеният икономически растеж бе 3,1 на сто, а през първото тримесечие на тази година - 3,5 на сто, посочва в доклада си ЕК. 
Заради по-слабата външна конюнктура се очаква българската икономика да расте с по-бавен темп през второто полугодие и да поддържа подобен темп на растеж през 2020 година, отбелязва Еврокомисията.
Положителните тенденции в разполагаемия доход се очаква да помогнат да се поддържа динамиката на частното потребление, а стабилните печалби, подходящите финансови условия и оптимистичните нагласи за местната икономика са фактор да се стимулират инвестициите.
Повишеното потребителско доверие заедно с по-високия разполагаем доход може да насърчи частните разходи, се отбелязва в прогнозите.
Освен това бързият растеж на износа за няколко относително малки дестинации извън ЕС през първите четири месеца на годината навежда на мисълта, че има потенциално голяма възможност за преориентация на износа. Ако навлизането на нови износни пазари се запази, това може да доведе до по-добро представяне на износа, отбелязва ЕК. 
Пред първите пет месеца на годината инфлацията набра скорост заради по-високите цени на горивата и продължаващото поскъпване на храните, се посочва в документа.
Според прогнозата на ЕК през второто полугодие предвиденото повишение на регулираните цени на електроенергията ще ускори инфлацията.
Очаква се инфлацията да се забави до 2,4 процента тази година и 1,7 на сто догодина, отбелязва ЕК. За сравнение, годишната инфлация за май 2019 г. спрямо май 2018 г. бе 3,5 на сто

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“