Електронно здравеопазване - водещ приоритет в бъдещите здравни политики

Електронно здравеопазване - водещ приоритет в бъдещите здравни политики

Електронно здравеопазване - водещ приоритет в бъдещите здравни политики

Въвеждане на електронно здравеопазване и демонополизацията на здравната каса са водещите приоритети в бъдещите здравни политики на основните политически партии, стана ясно по време на основния, втори панел на националния дебат, организиран от сп. „Мениджър” днес „Отговорно за здравето”.

Имаме ясен план за изграждането на единна национална здравно-информационна система, която включва създаване на единни електронни регистри, лично пациентско досие и пр., съобщи д-р Даниела Дариткова-Проданова, досегашен председател на парламентарната комисия по здравеопазване и  кандидат-депутат от ПП ГЕРБ. Тя представи ясно изграден поетапен пирамидален модел на въвеждане на електронно здравеопазване и призова един от приоритетите, по които да се търси надпартиен консенсус, да е именно този.

д-р Даниела Дариткова-Проданова

Смятаме, че единната национална здравно-информационна система, ще доведе до по-добър достъп до лечение и по-ефективно управление на разходите, от което ще произтекат възможности за остойностяване на повече здравни услуги. По разчети на партията, при съгласие, системата може да бъде въведена в рамките на 2-2,5 години. По един от ключовите проблеми в системата – растящият недостиг на средства,  идеята за увеличаване на публичните средства за здраве, заложена в програмата на ГЕРБ е надграждане на основния осигурителен пакет с допълнители доброволни.

проф. д-р Георги Михайлов

България  е в челната десетка на страните с най-бързо намаляващо население в световен мащаб, посочи проф. д-р Георги Михайлов, изпълнителен директор на  Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания ЕАД, София, кандидат-депутат от коалиция „БСП за България“. Той открои няколко болезнени проблеми, по които трябва да се градят бъдещите здравни политики.Динамиката на разходите в здравеопазването расте непрекъснато в последните 20 години, което означава, че трябва да се стремим да няма ножица между ръста на БВП и здравните разходи. България е на едно от последните места в Европа по БВП. Медицината е една от големите 6 тенденции, които ще влияят и променят световната политика и това трябва да се осъзнае много ясно от политиците, обобщи д-р Михайлов. Сериозният проблем, който трябва да бъде решен, е да се пренасочи ресурса на здравна каса към първичната и извънболнича помощ, което сериозно ще намали финансовата тежест за болниците, отбеляза той.

д-р Султанка Петрова

Електронното  здравеопазване е приоритет и в здравната програма на „Обединени патриоти”, отбеляза д-р Султанка Петрова, кандидат-депутат от коалицията. Създаването на регистри на заболяванията – защото сме единствените в ЕС без такива регистри също е сред заложените от формацията приоритети в тази област. Профилактика – чрез връщане на профилактичните прегледи особено при децата и връщането на доверието в медицинския персонал. Формацията подкрепя идеята за демонополизация на касата, но това ще е продължителен процес. Дотогава, като по-спешна мярка, патриотите настояват за извеждане на бюджета на НЗОК от националния бюджет, както и да се намали на 6 месеца срокът за поемане на осигуровките от държавата на безработни, които не желаят да работят.

д-р Ваньо Шарков

Статусът на лечебните заведения в България, магията, в която ни вкараха преди години и с която ни превърнаха в търговци, трябва да бъде прекратена, коментира д-р Ваньо Шарков, кандидат-депутат от Реформаторски блок.” Ние не сме търговци, а лекари, сестри, санитари. Медицината трябва да се върне в лечебните заведения, а търговията – да излезе от тях.”, заяви той. Държавата и общините трябва да започнат да се грижат за своите лечебни заведения като поемат стопанските им разходи, защото всички ние внасяме здравно-осигурителни вноски и тези приходи не трябва да се използват за плащане на тока и други режийни, а за лечение и за лекарски труд.  Това е едно от основните виждания в здравната платформа на представяната от него политическа сила. Реформаторският блок също споделя нуждата от и готовността за въвеждане на електронно здравеопазване. Важен приоритет за Реформаторите е и развитието на системата за спешна помощ. Те също таки споделят и идеята за създаване на допълнителни пакети за доброволно осигуряване на конкурентен принцип.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ