Ген. Мутафчийски: Добрите резултати се дължат на затварянето на училищата и ВУЗ-овете
Справяме много добре с пандемията, дори повече от очакваното, което беше да снижим заболеваемостта не повече от 50% заболеваемостта. Това заяви пред БНТ председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Заболеваемостта е снижена повече от 60%. Ако се изчислява на базата на средно заболяемост на 100 000 население, дори е 4 пъти. Защото изходната точка беше над 660 на 100 000 души. Сега в момента средното е около 150-160 души, дори към днешния ден е 125 на 100 000 души“, уточни той.
По думите му тези добри резултати се дължат на едно решение, заради което щабът е отнесъл много критики –спирането на присъственото обучение в училищата и ВУЗ-овете.
„Другите западноевропейски страни не прибягнаха до такава мярка. В Германия присъственото обучение дори бе определено като основен приоритет, заедно с това да не се сприа производството“, коментира ген. Мутафчийски.
„Оказва се, че в учебна среда, въпреки многото мнения по този въпрос, вирусът се разпространява много интензивно. Слава Богу, децата са пощадени от тежко боледуване, но пък разпространяват заболяването в своите семейства“, добави той.
По думите му макар че децата не са останали затворени вкъщи, събирането на малки групи деца в междублоковите пространства не е еднакво с един учебен процес, където се събират стотици деца по едно и също време. Той обясни, че дори в Германия, където мерките се спазват строго и децата стоят с маски в час, не се е избегнал ефектът на разпространение на вируса от училищата.
„В момента има огромен натиск върху правителството да вземе решение за учениците поради евентуланите вредите, които нанася изолацията на малките деца. От чисто техническа гледна точка обучението на най-малките във виртуална среда не е възможно или не е ефективно. При такава ниска заболяемост това е един премерен риск, внимателно сменим ситуацията. При повишаване на заболяемостта ще предложим затваряне за известно време", каза още Мутафчийски.
Той заяви, че една от основните идеи още от есента е за „скачащ локдаун“ – редуване на строги мерки и глътка въздух.
„В момента може да дишаме с малко по-свободни гърди. Вчера в брифинга не можах да спестя, че трябва да следим внимателно нещата във Великобритания и Чехия с новия щам на вируса. И в Нидерландия има огнища, и в Белгия. Германия предвижда локдаун, дори го наричат "мегалокдаун" за около 10 седмици. Колегите внимателно наблюдават ситуацията“, добави председателят на Националния оперативен щаб.
Той обясни, че у нас в момента няма дискусии за пълно затваряне, но се отчита добрия ефект на частичното затваряне.„Бяха направени точните попадения - учениците, нощните заведения, ресторантите.“, уточни ген. Мутафчийски.
По отношение на ваксините той обясни, че България участва в една общоевропейска инициатива за закупуване на определен брой. „Тя е на принципа, че Европейската комисия договаря известни количества и ако всички фирми, с които е сключен договор, произведат ваксини, ние ще имаме над 2 млрд. ваксини за ЕС. Нашето население е 1,55% от населението на ЕС. Точно толкова и получаваме при всяка пратка, която влиза в блока. Ние сме поръчали толкова, колкото е регламента. Ще се сдобием с 12 млн. ваксини. Предполагам, че ЕС предвижда една солидарност с останали държави, които не са в ЕС. Ако останат ваксини, вероятно можем да ги продадем, можем да ги подарим. Но ако ги продадем трябва да върнем част от парите на ЕС. До април ще имаме възможност да ваксинираме повече от 100 хил. човека", каза още той.
„Има едно но. Ако е утвърдена ваксината на AstraZeneca. Първата пратка от AstraZeneca би трябвало да бъде 250 000 дози. Иначе по-предвидима е ситуацията с Pfizer, където се минимум 60 хиляди дози до средата на февруари. Moderna горе-долу ще върви в този път, въпреки че началото е още плахо. Знаете, сега получихме само 2400 дози, следващата пратка ще бъде около 4000 дози, но след това вече стават десетки хиляди дозите“, обясни ген. Мутафчийски.
„Така че много бързо ще бъде прескочен първият етап на ваксинирането, където е фиксирано, че това е за здравни работници и ще се премине към другите етапи на ваксиниране.В момента активно се коментира да се застъпят някои от приоритетните групи, от трета група например, паралелно да се ваксинират при достатъчен брой ваксини с хората от втора група. Но това зависи от количеството на ваксините“, уточни ген. Мутафчийски.
Той отново подчерта, че няма никакъв субективен елемент в броя на ваксините, които са в България, тъй като никой не ги поръчва. „Тези неща са определени със строг регламент, който се знае. Нашата квота е 1.55%“, подчерта председателят на Националния оперативен щаб.
По думите му, доверието към ваксините срещу коронавирус нараства.
Ваксинираните медици във ВМА до момента са 460, всички ваксини, които идват се усвояват на момента. Ситуацията в цялата страна е доста по-лека в сравнение с декември. Във ВМА имаме 35% заетост на леглата за ковид болни, каза още ген. Мутафчийски.
На въпрос как се вижда, след като отмине пандемията той отговори: "Само като лекар. Политическо бъдеще - в никакъв случай, това не е моето поле".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.