ГЕРБ иска заплатите за медиците да са по-високи от тези, които властта предлага
ГЕРБ иска заплатите за медиците да са по-високи от тези, които властта предлага. Това би могло да стане с промени, внесени в закона за лечебните заведения, предава БНР. Праговете на заплащане предвиждат минимум 3000 лева заплата за лекарите, 2000 лева за медицинските сестри и минимум 1000 лева за санитарите.
От ГЕРБ предлагат основните заплати за медиците в държавните общински болници да се увеличат от 1-ви май тази година с пари от бюджета, които да се изплащат чрез трансфер от Министерство на здравеопазването в Здравната каса, а от Касата - директно с превод към лечебните заведения според броя на назначените лекари, медицински сестри и санитари.
Вносителите посочват, че с предложението за законово закрепване на минимални прагове на заплащане на медиците се цели да се даде възможност за стабилизиране на здравната система и преодоляване на тревожната тенденция за дефицит на лекари и медицински сестри, което може да се отрази пагубно особено на болници в малките населени места.
Управляващите предложиха 2000 лева основно възнаграждение за лекарите, 1500 за медицинските сестри и 900 лева за санитарите. Механизмът, който залагат, е през увеличаване с 25 на сто на клиничните пътеки само за болници, които достигнат стартови основни заплати, разписани в Колективния трудов договор
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Метрото няма да вози пътници по Линия 3 на 8 и 9 ноември
Общество |САЩ и Южна Корея финализираха търговското си споразумение след месеци на преговори
Икономика |Интердисциплинарният подход ускорява технологичния напредък и променя философията на медицината
Наука и Здраве |Колко струва един квадратен метър жилище в Алпите?
Икономика |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |80-годишна жена почина, забравена на остров от круизен кораб
Любопитно |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Наталия Киселова подаде оставка като председател на НС, замени я Рая Назарян
Политика |Тръмп изрази съжаление, че не може да се кандидатира за трети мандат
Политика |ЕЦБ гледа на 2029 г. като потенцилен период за стартиране на дигиталното евро
Финанси |Бизнес перспективи: AI и онлайн пазаруването или как се пристрастяваме към Shein и Temu
Бизнес |Кеш, злато, облигации или акции - какво показват уроците на историята?
Финанси |Проектобюджетът предвижда минималната заплата от 1 януари да е 605 евро
Политика |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.