Има ранени и арестувани при протестите пред Народното събрание
Четирима полицаи са пострадали при сблъсъците пред Народното събрание днес, съобщиха от МВР. Те са транспортирани в болнично заведение за оказване на медицинска помощ.
Ранени има и сред демонстрантите, допълват от ведомството, но не уточняват техния брой.
Арестувани са и някои от протестиращите, съобщават още от МВР също без уточняване на броя на задържаните.
Междувременно най-големият полицейски синдикат излезе с призив към протестиращите - да не се стига до ескалация на напрежението. Преди началото на демонстрацията на площада пред НС беше докарано и водно оръдие.
Готви се нов пандемичен план, съобщи междувременно началникът на кабинета на Кирил Петков - Лена Бориславова, която също е под карантина заради участието си в заседанието на КСНС.
Правителството и представители на редица министерства от около седмица готвят нов пандемичен план, който днес е бил обсъден на оперативно заседание на Министерския съвет. Все още се изчистват детайлите по него и той ще бъде представен в най-кратък срок, увери Бориславова. Във въпросния план щяло да бъде посочено много ясно как и кога да се въвеждат и прилагат нови мерки, обясни тя в ефира на Нова телевизия.
Тя изрази надежда, протестът пред парламента да се запази в разумни граници. "Искаме гражданите да знаят, че мерките, които се обсъждат, ще бъдат съобразени с това какво е най-добро за целия български народ", увери Бориславова. И допълни, че "последното желание на правителството е да затваря бизнеси и да налага ограничения на хората". Бориславова обаче подчерта, че ако здравните експерти преценят, че такива мерки ще спасят човешки животи, все пак ще се прибегне до "ограничаване правата на гражданите".
За в бъдеще мерките няма да се въвеждат на база общ брой заболели. Водещ ще е критерият за процент заети интензивни легла, допълни още Бориславова. Малко по-късно повече разяснения даде и самият Кирил Петков. Сериозните мерки, свързани с коронавируса, ще започнат, когато има 80% запълняемост на интензивните легла, обяви той в ефира на NOVA. "Когато се запълнят интензивните легла, ако няма капацитет, рискуваме здравето и живота на хората. Планът ще управлява това най-критично звено”, разясни Петков.
„Ще затваряме потенциално икономиката и училищата, само когато има риск хората да нямат достъп до интензивните легла в болниците. Приоритизираме много учениците, защото вярваме, че освен икономиката, нашите деца трябва да ходят на училище физически”, посочи още премиерът.
После повтори, че в момента проблем е броят на интензивните легла. „Там ще има четири етапа - запълняемост на 50%, 60%, 70% и 80%. Когато в дадена област се стигне на 80% - това вече дава истинската критичност, че ще има риск за хората да нямат достъп до тях. Сериозните мерки започват на 80% от запълняемостта на интензивните легла. По-леките - на 70%”, разясни плана Петков.
Междувременно, въпреки предварително обявения час за край на протестите пред парламента в 15.00, те продължават и към момента. Председателстващият днес НС Кристиян Вигенин нареди да бъдат отменени заседанията на комисиите следобед и администрацията да се разотиде.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.