Избраха управата на държавния воден холдинг
Председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов е избран за председател на Управителния съвет на новоучредения „Българския ВиК холдинг“ ЕАД. Решението за създаването на мега структурата под чиято шапка да минат всички ВиК дружества в страната бе взето в резултат на водната криза в Перник и гласувано от Министерски съвет на 16 януари тази година. Дружеството е със 100 % държавно участие и с принципал министърът на регионалното развитие и благоустройството. Уставният му капитал е в размер на 1 млрд. лв.
В управата на холдинга влизат още доскорошният директор на ВиК Шумен Илиян Илиев и Венцислав Тодоров, бивш ръководител на район Самоков на ВиК София. Илиян Илиев е определен да ръководи оперативно новата структура.
Управителният съвет беше избран днес от Надзорния съвет на холдинга, който е петчленен и е назначен от министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Председател на Надзорния съвет е проф. Николай Лисев – ръководител на катедра „Хидравлика и хидрология“ и преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия, съобщиха от министерството на регионалното развитие.
В състава на съвета влизат двама представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството – Юра Йорданова - Витанова, която ще бъде заместник-председател, и Атанас Бояджиев. Членове на Надзорния съвет ще бъдат също Галин Желев от Министерство на финансите и проф. Румен Арсов – преподавател в катедра „Водоснабдяване и канализация“ на Университета по архитектура, строителство и геодезия и член на редица професионални организации.
Предстои вписване на холдинга в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.
Решението за създаването на „Български ВиК холдинг“ ЕАД беше взето от Министерския съвет на 16 януари 2020 г. Дружеството е със 100 % държавно участие и с принципал министърът на регионалното развитие и благоустройството. Уставният му капитал е в размер на 1 млрд. лв.
Холдингът ще координира и контролира управлението на ВиК дружествата, но няма да има право да възлага процедури за обществени поръчки, финансирани по ОПОС 2014-2020 – ВиК дружествата остават самостоятелни юридически лица и бенефициенти по оперативната програма, уточняват от министерството.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.