Какви промени влизат в сила от 1 януари в България?
Началото на всяка нова година ни кара да се замислим за промените, които сме готови да направим в нея спрямо предишната и да си направим равносметка какво ни очаква през следващите 365 дни.
Подобно на човешката психика, институциите в една държава също правят промени, които да съответстват на мястото на държавата в региона, който се намира, съобразени с общесвените нагласи и икономическата и социална необоходимост от промени. Българските институции не правят изключение и през 2020 година, както в началото на всяка друга, настъпват определени промени, които афектират, било то по в позитивен или не чак толкова позитивен аспект, начина ни на живот.
Какви промени настъпват през 2020 година?
Минималната работна заплата ще стане 610 лева, а минималната часова работна заплата ще стане 3,66 лв. Средната вече достига 1249 лева и се очаква да расте още. За 2020 г. се предвижда и увеличение на средствата за заплати и възнаграждения на заетите в бюджетния сектор по трудови и служебни правоотношения с 10%.
Освен това в София по-високи данъци ще плащат собствениците на коли с нисък екологичен стандарт и с по-голяма мощност. С 0,3 се увеличава коефициентът при изчисляване на данъка на автомобили с евростандарт 0, 1 и 2. С 0,1 е увеличението за колите с евростандарт 3 и 4, а за тези с евро 5 и 6 няма да има промяна в размера на налога. За колите до 74 киловата, или 99 конски сили налогът се запазва, за останалите коефициентът се увеличава, като за най-мощните той се повишава с 0,3. Така за колите с над 99 конски сили увеличението ще е с от 3 до 10 лв. Между 7 и 40 лв. ще се повиши данъкът за колите с нисък екостандарт, за тези с евро 3 и 4 - повишението ще е 17 лв. Около 18 млн. лв. повече приходи очаква догодина общината от тази промяна.
Повишават и данъците за имотни сделки
Увеличението на данъка върху възмездните сделки ще бъде от 2,5% на 3%. Причината - годишно в София се реализират около 115 000 сделки, за които се дължи възмезден данък. Над половината от тях са на стойност 2000 лв. и за тях се плаща 50 лв. налог. Благодарение на тази промяна в общинската хазна догодина се очаква да влязат допълнителни 20 млн. лева като средствата ще отидат за ремонт на квартални улици и тротоари.
Въвежда се и данъчно облагане при напускане. Това означава, че когато данъчно задължено лице трансферира активи извън страната или променя юрисдикцията, на която е местно лице за данъчни цели, то капиталовата печалба, създадена, но не реализирана на територията на страната, ще бъде обложена.
Правят се и промени, касаещи случаите на неизпълнение на условия при преотстъпване на корпоративен данък. В този случай данъкът се дължи в пълния му размер и не може да се прилага възстановяване на преотстъпен данък в размер на неизпълнената част от ангажимента за инвестиране.
Данък върху доходите
Административната тежест ще бъде облекчена с промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица. Хора с намалена работоспособност вече няма да вадят допълнителни документи от ТЕЛК и вноски към осигурителната система, за да ги прилагат към годишната данъчна декларация. Причината е, че НАП вече има достъп до базата данни "Единна информационна система на медицинската експертиза".
Няма да се подава информация към НАП и информация от лица, които предоставят награди, освободени от облагане.
Закон за закрила на детето
През 2019 година бяха приети законодателни промени, насочени изцяло към подкрепа на децата, техните родители и хората, които се нуждаят от тях. "Подобрените разпоредби целят по-ефективна работа на социалните работници, за да може децата да останат в своите семейства или ако са разделени, да се върнат да живеят при своите майки и бащи. Новите законодателни текстове имат за цел да реформират системата на социалните услуги, за да може те да отговарят по-добре на потребностите на хората, да са по-достъпни и да се повиши тяхното качество. Промените имат за цел да отразят затварянето на всички домове за деца и подобряват координацията при закрилата на децата, тъй като тя не е отговорност само на социалните работници. Повечето от измененията в Закона за закрила на детето са терминологични и произтичат от промяната в дефинирането на социалните услуги. С тях не се въвеждат чужди модели и идеология. В действащите от 2006 г. текстове, които регламентират основанията за настаняване на дете извън семейството, няма промяна. Както досега, така и след 1 януари 2020 г., подобна временна мярка за закрила ще може да бъде предприета единствено с решение на съда, при това само в много крайни случаи на насилие, неглижиране и нарушаване на интереса на детето (склоняване към проституция, просия, трафик). Социалните работници и полицията извеждат деца от семействата им само ако животът и здравето на детето са застрашени", заявяват от социалното министерство.
От 1 януари ще получаваме руски природен газ през Турция
Страната ни започва внос на природен газ по ново трасе. Това ще става през вход "Странджа 2", който е на границата ни с Турция и така ще се свържем с трасето на газопровода "Турски поток". Досега газът идваше от Русия, през територията на Украйна и Румъния. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че с тази промяна България ще си спести по 70 млн. лева годишно от таксите за пренос, което може да доведе до намаление на цената на синьото гориво за крайните потребители.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.