Каракачанов: Различни външни фактори опитват да влияят върху политическата обстановка в България

Каракачанов: Различни външни фактори опитват да влияят върху политическата обстановка в България

Различни външни фактори опитват да влияят върху политическата обстановка в България. Това заяви пред NOVA вицепремиерът Красимир Каракачанов по отношение на шпионския скандал с Движение „Русофили”.

Според министъра на отбраната освен Русия, която поради напрежението в района на Черно море и кризата в Украйна е доста активна в целия Балкански регион, има и други държави, които извършват шпионска дейност у нас.

„Има държави, които се водят наши съюзници, които доста активно работят в подобна посока, а има и държави, които дори очакват нашата подкрепа за ЕС и НАТО, които също се опитват да извършват подобна дейност“, заяви Каракачанов.

Той подчерта, че България се стреми към добри и приятелски отношения с Русия и че нашите контраразузнавателни структури събират информация и анализират всеки опит на чужди фактори, било то държавни или други субекти, които се опитват по някакъв начин да се бъркат във вътрешната политика. По думите на вицепремиера прокуратурата е изнесла своите мотиви и той е склонен да ги уважи, докато тя се произнесе окончателно по казуса с  Движение „Русофили”.

По повод на скандала със спирането на ефира на Програма „Хоризонт” Каракачанов заяви, че прокуратурата е констатирала, че не е имало технически причини за спирането на сигнала на БНР, както първоначално бе обяснено.

„Би следвало да се замислим по другия въпрос – ако някой иска да изразява своето отношение по една или друга тема, защо трябва да бъде за сметка на слушателите на БНР. Общественият интерес изисква подобни институции като БНР и БНТ по никакъв начин да не се замесват в политически игри или върху тях да се упражнява натиск. Ако някой обаче е оказвал натиск, нека тези, на който той е оказван, да кажат дали това са представители на властта, дали са някакви други структури или нещо различно”, коментира вицепремиера.

Каракачанов отново заяви, че подкрепя идеята за връщане на наборната военна служба катоподчерта, че казармата ще направи много млади хора мъже.

„Армията е институция, която дава не само умения на младите хора да защитават страната си, което е тяхно задължение по Конституция. За съжаление забелязвам, че някои инициативи на ВМРО или Патриотите се избутват настрани - и програмата за интеграция на ромите, и закона за доброволната военна служба”, обясни министърът на отбраната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!