Китай сложи български евродепутат в списъка си с контрасанкции

Китай сложи български евродепутат в списъка си с контрасанкции

Българският евродепутат Илхан Кючук влезе в "черния" санкционен списък на Китай, обявен в отговор на оповестените днес санкции на Брюксел срещу китайски служители заради предполагаеми нарушения на човешките права мюсюлманското малцинство на уйгурите в региона Синцзян, съобщава Ройтерс.

В китаския санкционен списък на този етап са включени десет лица от ЕС и четири субекта, съобщава Ройтерс. Китайското външно министерство посочи, че българският евродепутат Илхан Кючюк, заедно с Райнхард Бютикофер, Михаел Галер, Рафаел Глюксман, са сред членовете на Европейския парламент, които "сериозно увреждат суверенитета и интересите на Китай и злонамерено разпространяват лъжи и дезинформация".

По-рано ЕС обвини китайски служители в масови задържания на мюсюлмански уйгури и нарушения на човешките права в Синдзян и наложи първите си санкции срещу Пекин след оръжейното ембарго през 1989 г., което беше в резултат на репресиите на площад Тянанмън.

ЕС наложи санкции на Китай за първи път от над 30 години

"За мен решението на Китай не е неочаквано", заяви за проглама "Хоризонт" на БНР Илхан Кючюк. Той свързва попадането му в ответния санкционен списък с работата си за правата на уйгурите и издигането на кандидатурата на политическия затворник Илхам Тохти за наградата "Сахаров".

Останалите лица, санкционирани от Китай, са холандския политик Сьоерд Вимер Шеердсма, белгийския парламентарист Самуел Коголати, литовския депутат Довиле Сакалиене и двама учени - Адриан Зенц от Германия и Бьорн Йерден от Швеция.

"На засегнатите от санкциите лица и техните семейства е забранено да влизат в континенталната част на Китай, Хонконг и Макао", заяви китайското външно министерство. "На тях и на компаниите и институциите, свързани с тях, също е забранено да правят бизнес с Китай".

Санкционираните като ответна мярка от страна на Китай субекти са Комитетът за политика и сигурност на Съвета на Европейския съюз; Подкомисията по правата на човека на Европейския парламент; Институтът за китайски изследвания "Меркатор" в Германия и Фондация „Алианс на демокрациите“ в Дания.

Ответните санкции на Китай заради наложените по-рано днес санкции от ЕС са неприемливи, обяви междувременно върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел след заседанието на европейските външни министри. По неговите думи ЕС има за цел да продължи с Пекин диалога за човешките права. Той отбеляза, че днес Съветът на ЕС е приел санкции по новото европейско законодателство срещу нарушителите на човешките права по света, които засягат шест държави - Китай, Северна Корея, Либия, Южен Судан, Еритрея и Русия.
Борел оцени положително действията на турското ръководство в последните три месеца. Той уточни, че всички възможности остават открити и Европейският съвет ще прецени по-късно тази седмица в каква посока да продължат отношенията с Анкара. От декември насам виждаме действия на турското ръководство в правилната посока, обобщи той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Солени глоби грозят търговците в Гърция, ако подвеждат клиентите при сезонните намаления
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Цитат на деня
Въвеждат ясни критерии как трябва да изглеждат етикетите лев-евро на стоките
Караджов: Вече няма "вратички" за заобикаляне на системата за обучение на шофьори