Китай сложи български евродепутат в списъка си с контрасанкции
Българският евродепутат Илхан Кючук влезе в "черния" санкционен списък на Китай, обявен в отговор на оповестените днес санкции на Брюксел срещу китайски служители заради предполагаеми нарушения на човешките права мюсюлманското малцинство на уйгурите в региона Синцзян, съобщава Ройтерс.
В китаския санкционен списък на този етап са включени десет лица от ЕС и четири субекта, съобщава Ройтерс. Китайското външно министерство посочи, че българският евродепутат Илхан Кючюк, заедно с Райнхард Бютикофер, Михаел Галер, Рафаел Глюксман, са сред членовете на Европейския парламент, които "сериозно увреждат суверенитета и интересите на Китай и злонамерено разпространяват лъжи и дезинформация".
По-рано ЕС обвини китайски служители в масови задържания на мюсюлмански уйгури и нарушения на човешките права в Синдзян и наложи първите си санкции срещу Пекин след оръжейното ембарго през 1989 г., което беше в резултат на репресиите на площад Тянанмън.
ЕС наложи санкции на Китай за първи път от над 30 години
"За мен решението на Китай не е неочаквано", заяви за проглама "Хоризонт" на БНР Илхан Кючюк. Той свързва попадането му в ответния санкционен списък с работата си за правата на уйгурите и издигането на кандидатурата на политическия затворник Илхам Тохти за наградата "Сахаров".
Останалите лица, санкционирани от Китай, са холандския политик Сьоерд Вимер Шеердсма, белгийския парламентарист Самуел Коголати, литовския депутат Довиле Сакалиене и двама учени - Адриан Зенц от Германия и Бьорн Йерден от Швеция.
"На засегнатите от санкциите лица и техните семейства е забранено да влизат в континенталната част на Китай, Хонконг и Макао", заяви китайското външно министерство. "На тях и на компаниите и институциите, свързани с тях, също е забранено да правят бизнес с Китай".
Санкционираните като ответна мярка от страна на Китай субекти са Комитетът за политика и сигурност на Съвета на Европейския съюз; Подкомисията по правата на човека на Европейския парламент; Институтът за китайски изследвания "Меркатор" в Германия и Фондация „Алианс на демокрациите“ в Дания.
Ответните санкции на Китай заради наложените по-рано днес санкции от ЕС са неприемливи, обяви междувременно върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел след заседанието на европейските външни министри. По неговите думи ЕС има за цел да продължи с Пекин диалога за човешките права. Той отбеляза, че днес Съветът на ЕС е приел санкции по новото европейско законодателство срещу нарушителите на човешките права по света, които засягат шест държави - Китай, Северна Корея, Либия, Южен Судан, Еритрея и Русия.
Борел оцени положително действията на турското ръководство в последните три месеца. Той уточни, че всички възможности остават открити и Европейският съвет ще прецени по-късно тази седмица в каква посока да продължат отношенията с Анкара. От декември насам виждаме действия на турското ръководство в правилната посока, обобщи той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.