КНСБ иска мораториумът да отпадне на 1 март

Общество

Мораториумът върху цените на тока, парното и водата да бъде отменен още от 1 март, а не от 1 април. За това настоява президентът на КНСБ Пламен Димитров пред БНР. „Премиерът обеща, че може и по-рано да се свали мораториума. Аз силно се надявам, че вече като има избран председател на КЕВР и нови комисари, тъй като това беше едно от условията, и нови шефове на „Булгаргаз“, на БЕХ, да се сложи на масата, какво може да се направи, за да се озапти - да го наречем така, увеличението на цените за бита. И от 1 март този мораториум да отпадне. Не виждам защо трябва да стои до 1 април. Защото това всъщност създава огромно и финансово и друго напрежение в много системи - мрежовите оператори ЕСО и ЕРП-тата и не само“, аргументира се Димитров.

Според КНСБ за следващия отоплителен сезон трябва да бъде удвоен обхватът на хората, които получават енергийни помощи. Димитров припомни, че по данни на Евростат, над два милиона български домакинства не могат да поддържат жилищата си достатъчно топли, а в момента едва 15 процента от тях са на енергийно подпомагане. „Поне 600-700 000 лица и семейства и това трябва да бъде заложено в новия бюджет. Трябва да бъде увеличена и сумата поне с инфлацията. По наши разчети само ако се удвоят семействата и лицата при запазване на размера трябват 140 млн. Ако се пипнат и размера, сигурно още 20-30 млн. трябва да бъдат добавени, нещо, което не е непосилно“, подчерта Пламен Димитров.


 

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI