Кой е Мениджър на годината 2016 - броени часове до развръзката
Броени часове ни делят от момента, в който ще бъде отворен пликът с името на победителя в 9. поред национален конкурс за висши постижения в бизнес лидерството "Мениджър на годината". Кристалната статуетка ще бъде връчена на новия носител на титлата на тържествена церемония, която започва от 20.00 ч. тази вечер в Националната опера и балет.
Победителят в конкурса, организиран и реализиран от списание "Мениджър", ще бъде излъчен от 10-те финалисти, които се класираха за участие в решавашата трета фаза на надпреварата по специално разработената от Делойт България методология. В третия, финален кръг, се анализират личностните качества на номинираните през 360 градусова оценка.
Десетимата претенденти за високото отличие управляват над 40 000 служители, а общите приходи за 2015 г. на поверените им компании са над 5 милиарда лева. Това е почти два пъти бюджета за образование (3,1 млрд. лв.) за тази година. Тази година, за първи път в златната десетка се класират мениджъри от автомобилната, козметичната и аутсорсинг индустрията. Три от финалистите са жени, чужденците са четирима.
Да припомним още веднъж имената на финалистите. Един от тях ще е новият Мениджър на годината. Представяме ги по азбучен ред.
Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на Vivacom.
Постъпва в БТК през 2008 г. като главен финансов директор. От юни 2013 г. е член на управителния съвет и поема изцяло оперативното ръководство на компанията на поста главен изпълнителен директор. Магистър по бизнес администрация от Crummer Graduate School of Business във Флорида, САЩ, и по международни икономически отношения от УНСС.
Георги Деянов, изпълнителен директор на „ЕКО България”.
Работи в компанията от 2005 г. Бил е финансов и административен директор, както и директор "Финанси" в големи международни фирми, сред които "Сарантис България", "Тойота Балканс" и "Крафт Фуудс България". Магистър по индустриален бизнес от УНСС. Специализирал е мениджмънт, връзки с крайни и бизнес клиенти и счетоводство в Open University в Лондон.
Екехард Нойрайтер, изпълнителен директор на „АББ България” ЕООД от 2013 г.
Компанията е лидер в производството на енергетично и автоматизирано оборудване. Завършил е индустриално инженерство в Техническия университет в Карлсруе, след това започва работа в „АББ Германия“. През следващите 24 години заема различни мениджърски позиции в компанията. През 1996 г. е мениджър на проекта за строежа и първи генерален директор на производствената база на АББ в Петрич
Елизавета Коробченко, управляващ директор на Avon за България, Албания, Македония, Сърбия и Черна гора от 2012 г.
Нейният над 10-годишен опит на управленски позиции в 10 държави в Централна Европа определя значителния ръст на „Avon Балкани“ през последните години, както и постигането на лидерски позиции на компанията на българския пазар в категориите „Аромати” и „Декоративна козметика“. Елизавета е изключително фокусирана върху развитието на таланти и изграждането на мултикултурни екипи, ориентирани към постигане на резултати в динамична бизнес среда.
Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България от 2008 г., а за Гърция - от 2010 г.
В компанията работи от 1993 г. и е преминала през редица позиции в областта на маркетинга и управлението на корпоративните комуникации на местно, регионално ниво, както и в европейските структури на компанията.
Ксавие Марсенак, президент на TELUS International Europe, един от най-големите доставчици на аутсорсинг услуги в Източна Европа, който той съосновава под името CallPoint през 2004 г. в България.
През 2007 г. под негово ръководство компанията отваря офиси в Румъния. След придобиването на CallPoint от TELUS International Ксавие Марсенак е отговорен за управлението и развитието на над 3500 служители в шестте офиса на компанията в България, Румъния и Великобритания. Магистър по информационни технологии от ENSEEIHT, Франция, и по бизнес администрация от INSEAD, Франция. Сертифициран експерт-счетоводител от Асоциацията на сертифицираните експерт-счетоводители (ACCA) и член на Института за ценни книжа в Лондон.
Любомир Овчаров е изпълнителен директор на „Адастра България” ЕООД.
Компанията е водещ доставчик на решения в областта на информационния мениджмънт, услуги и софтуер. Има над 15 години опит в ИТ и управлението на проекти. Заема управленски позиции и участва в изпълнението на проекти в секторите финанси, туризъм и обработка на метали в Германия, България, Чехия, Великобритания и Канада. От 9 години ръководи екипи в „Адастра”, като от 2011 г. е изпълнителен директор на компанията. Въвежда иновации в бизнес модела, процесите и услугите на „Адастра”, както и утвърждаването на Adastra Bestshoring консултантски модел за клиенти от Северна Америка и Западна Европа. Завършил е информатика в Техническия университет в Берлин и има MBA от City University of Seattle.
Светослав Атанасов, главен изпълнителен директор на „Кока-Кола ХБК България” АД.
Той е първият българин, който оглавява представителството на компанията в страната. Започва работа в „Кока-Кола ХБК България” АД преди 17 години като стажант маркетинг и продажби. От 2000 г. заема различни позиции в отдел „Маркетинг“, а през 2006 г. става зонален търговски директор. През 2007 г. вече е директор маркетинг, а през 2011 г. е назначен за търговски директор. Магистър по бизнес логистика и финанси и банково дело от УНСС. Председател е на борда на директорите на „Екопак” АД и член на борда на директорите на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
Томи Вер Елст, генерален мениджър на „Сенсата Технолоджис България” ЕООД - компания за производство на сензори и контролери.
Роден е в Белгия през 1983 г. Магистър по икономика и финанси от Университета в Хаселт, Белгия. През 2004 г. започва работа в "Сензор-Найт", Белгия, в отдел "Счетоводство". После става мениджър логистика и мениджър доставки. Премества се в България през 2009 г. като мениджър операции, а от 2011 г. насам, след придобиването на "Сензор-Найт" от "Сенсата", е генерален мениджър.
Цветелина Николова, управляващ директор на „Катаржина Естейт” и „Платинум Брандс”, дистрибуторска компания за вина и високоалкохолни напитки.
Стартира кариерата си през 2001 г. като маркетинг специалист и търговски представител в Red Bull България. През 2003 г. започва в “Белведере България“ като търговски представител, а от 2006 до 2011 г. е търговски и маркетинг директор на холдинга. Има бакалавърска степен по политология на френски език и магистърска по МИО от УНСС. Цветелина Николова е единствената българка, приета в най-престижния международен институт OIV (The International Organization of Vine and Wine) за Master of Science in Wine Management (магистър по винен мениджмънт).
Конкурсът в цифри и факти
- Националният конкурс „Мениджър на годината” се провежда за девети път.
- Документи за участие тази година подадоха 52-ма висши мениджъри, българи и чужденци, личности с важен принос в развитието на страната.
- Най-много са кандидатите от сектор информационни и комуникационни технологии (ИКТ) - 17%. 11,5% са мениджърите на банки, финансови институции и застрахователни компании. 7,6% от подалите документи са от компании, които оперират в сектор селско стопанство, храни и напитки.
- 57% от участниците в деветото издание на „Мениджър на годината“ отчитат ръст в приходите си за последните 3 години.
- Конкурсът се провежда в три етапа. Първият е по документи, вторият оценява финансови резултати и добри управленски практики, в него Делойт България определя десетте финалисти. Третият етап оценява личностните и лидерските качества на кандидатите, посредством персонални интервюта, провеждани от Делойт България.
- 50% от теглото на финалната оценка се поставя на финансовите резултати, 40% - на корпоративните практики и 10% - на личностните качества на мениджъра.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.