Мария Габриел: Липсата на прозрачност е едно от големите предизвикателства пред обединена Европа

Мария Габриел: Липсата на прозрачност е едно от големите предизвикателства пред обединена Европа

Липса на прозрачност в комуникирането на общи политики е едно от големите предизвикателства за бъдещето на обединена Европа. Това отбеляза Мария Габриел, зам.-председател на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент във встъпителната си реч пред започналия в столичния хотел „Радисън Блу” пети национален  икономически форум на сп. „Мениджър” – „България и светът в развитие”.

Днес гражданите на ЕС искат европейският дневен ред да бъде съобразен с техните грижи и очаквания. Единодушието при вземане на решения, свързани с тяхната съдба е било уместно, когато държавите-членки са били 12-15.  Но сега, когато те са 28, наблюдаваме нарастваща тенденция единството на съюза да не се възприема единодушно от всички членки и това е друго голямо политическо предизвикателство пред Европа, посочи тя.

ЕС трябва да има много ясна стратегия по отношение на Брекзит в посока на това, докато текат преговорите за излизането на Великобритания от общността да не вървят паралелни преговори как тя да се възползва от европейските пазари. Съюзът трябва да запази достойнството си на равностоен партньор в тези преговори, за да не позволи на популизма отново да доминира. Защото популизмът задава правилните въпроси днес, но не дава отговори, подчерта Мария Габриел и отново акцентира върху необходимостта от прозрачност и в този сложен процес, която да позволи на гражданите на ЕС да са наясно какво се случва в хода на Брекзит, какви позиции отстояват двете страни. Липсата на прозрачност в преговорите е причината според нея европейските граждани да не виждат очевидните ползи от търговските споразумения със САЩ и Канада.

Въпреки кризите и несигурността, Европа продължава да бъде едно от най-привлекателните места за живот и е важно да се изработват и прилагат изпреварващи стратегии, които да позволят цивилизовано овладяване на мигрантския наплив. Като пример в тази посока Мария Габриел посочи новия план по модел на плана Юнкер за европейски инвестиции в Африка, който ще стартира с 3,1 млрд. евро. Той е ориентиран предимно към подкрепа през грантове на проекти на малки и средни предприятия и е българските фирми да се включат с идеи още сега, когато се формират основните оси на ниво общоевропейски консултации.

Започват и истинските дискусии за легализиране на синята карта, която ще позволи на повече квалифицирана работна ръка от трети страни да навлезе на европейския пазар на труда. Има много предложения бежанци, както и членове на техните семейства да се възползват от тази възможност на трудовия пазар в ЕС, въпреки че днес не е модерно да се говори за мигрантската вълна, отбеляза Мария Габриел.

Може би трябва и отделен дебат как се финансира ЕС, очерта още едно бъдещо предизвикателство пред единството на общността българският евродепутат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ