Министър Денков: Учителите без зелен сертификат могат да преподават дистанционно

Министър Денков: Учителите без зелен сертификат могат да преподават дистанционно

Учителите без зелен сертификат могат да преподават дистанционно. Това заяви пред bTV министърът на образованието Николай Денков по повод обсъжданите нови мерки срещу разпространението на коронавируса.

По думите му задължителният зелен сертификат е единствената нова тема, която се обсъжда с министерството на здравеопазването спрямо мерките, които досега са анонсирани.

„Единственият нов акцент по отношение на маските и начина на затваряне е, че те вероятно ще влязат в заповед на министъра на здравеопазването, с което стават задължителни и могат да бъдат проверявани от здравните власти, докато досега това бяха вътрешни задължения за контрол в училищната мрежа“, каза той.

„Инициативата за зеления сертификат идва от Министерството на здравеопазването и тя е предизвикана от критичната ситуация в няколко града. Аз мисля, че здравното министерство трябва да бъде подкрепено в мерките, които то смята за правилни. Друг е въпроса как може да ги пренесем в нашата система“, коментира Денков, като добави, че ако се реши зеленият сертификат да стане задължителен от МОН ще поискат поне един месец гратисен период, за да могат учителите да се ваксинират.

Денков обясни, че ваксинирани са 36% от учителите, а други около 20% са преболедували. „Ако може да се докаже с тест за антитела, че са преболедували, аз бих пледирал това да бъде признато като легитимно за влизане в училище“, каза образователният министър.

„Очакваме допълнителна част от учителите доброволно да се ваксинират, защото алтернативата ще бъде да се тестват редовно, за да влизат в училище, или да преподават дистанционно“, добави той.

Денков заяви, че въвеждането на зелен сертификат може да доведе и до отлив на педагози, но това ще бъде временно, защото и мерките ще са временни, докато броят на заразените и хоспитализираните спадне.

Той заяви, че 20% отсъстващи деца или 30% карантинирани паралелки са основание за преминаване в дистанционно обучение.

„Най-много са карантинираните ученици във Видин. Там имаме 3,57% карантинирани учители, а учениците са 3,06%. Имаме в Плевен 0,46%, а в Кърджали - 0,37%. Виждаме разлики по областите, а по общини разликите са още по-големи“, посочи Денков.

„Ако родителите не осъзнават, че с неспазването на карантинираните могат да заразят други хора, как да се справят здравните власти. Както се случва в България не зависи само от МОН или Министерството на здравеопазването, зависи от всички нас. От днес отново започваме информационна кампания сред учителите, за да ги убеждаваме, че трябва да се ваксинират“, добави той.

„Масово тестване на децата без съгласието на родителите ние не можем да направим. В епидемиологията винаги се работи с риск, вероятности и намаление на риска. За това се борим с Министерството на здравеопазването – за намаляване на риска от влизане в болница и смъртните случаи“, заяви Денков.

Той каза още, че в детските градини има близо 10 пъти по-малко карантинирани групи в сравнение с училищата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ