Министър Сачева: Решенията за отваряне и затваряне не са политически, слушаме щаба
Решенията за отваряне и затваряне на сектори не са политически, а са плод на това, което чуваме от медицинските специалисти. Това заяви пред БНТ социалният министър Деница Сачева.
„Мерките са разхлабени на практика от 1 февруари, така че не може да се твърди, че има връзка между разхлабването и повишаването на заразените. Медицинските лица отдавна ни предупреждават, че има няколко нови щама - британски, южноафрикански и бразилски. Очакванията за ръст на заразените бяха налице и преди разхлабването. Трябва много внимателно да наблюдаваме какво ще се случи – особено днес, след като започват и големите ученици отново да ходят на училище, и да приемем адекватните мерки.“, каза още тя.
По думите й трябва да се намери тънък баланс между ръста на заболеваемостта, психическото здраве на хората и други интереси, които трябва да бъдат взети под внимание, включително факта, че учениците не могат дълго време да бъдат само на онлайн обучение, тъй като това би навредило на техните образователни знания и умения.
Тя коментира отварянето на фитнесите, като заяви, че там са взети достатъчно добри мерки да няма струпвания на хора и да има достатъчно дезинфектанти. „Трябва да се научим да живеем с вируса, не може постоянно да се крием от него и да стоим затворени“, добави Сачева.
„На този етап уговорка ресторантите да отворят на 1 март. Част от тях държат това да се случи по-рано, но все още няма достатъчно доказателства от страна на медицинските специалисти, че това трябва да се случи. Решенията за отваряне и затваряне са изцяло плод плод на това, което чуваме от медицинските специалисти. Не взимаме политически решения по тази тема“, уточни социалния министър.
Сачева заяви, че твърде рано да се говори за ново затваряне, тъй като данните за ръст на заболеваемостта са само от два-три дни. „Щабът и здравният министър са категорични, че трябва да се наблюдават двуседмични периоди, за да може да се определи тенденция“, добави тя.
По думите й антикризисните мерки ще действат максимално дълъг период. „По мярката на 60/40 има средства до края на септември. Мярката в подкрепа на родителите, чиито деца ходят дистанционно на училище, е за цялата учебна година. Различни са времевите периоди на мерките, но при всички положения са до есента.“, каза Сачева.
Мерките обхващат максимално всички бизнеси и ако нещо ще се предвижда отново, то ще бъде от 1-ви април. На този етап трябва да се изчерпят настоящите мерки, допълни социалният министър.
Общо почти 2 милиарда лева са средствата, които са стигнали до хората в България. Най-много са разплатени по мярката 60/40. През Министерството на икономиката също са разплатени почти 500 млн. лева. Над 100 млн. лева са разплатени за сектор хотелиерство, ресторантьорство, туризъм и транспорт по мярката 80/20. С 30 млн. лева подклрепихме семействата, чиито деца учат дистанционно като средно семейство е вземало по около 900 лева за периода, в който са учили онлайн.
„По мярката „Запази ме“, която е за затворени бизнеси, имаше известно забавяне на средтсвата. То се дължеше на факта, че ние взехме решение директоно да изплащаме средствата на работниците, а не на работодателите. Това увеличи многократно обема на работа, защото кандидастваха около 8000 работодатели за 46 000 работници”, обясни Сачева.
В момента безработицата малко се покачва. За месец януари имаме 7%. Вероятно затварянето на различни бизнеси също е довело до освобождаването на служители. На този етап поддържаме безработицата в нива 7-7,5%, отчете Деница Сачева.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.