Министри дават показания в Спецсъда по делото за турските ваксини

Министри дават показания в Спецсъда по делото за турските ваксини

Бивши и настоящи министри дават показания в Специализирания  наказателен съд днес по т.нар. дело за турските ваксини, обвиняем по което е Петър Москов. Той е подсъдим за сключването на договор за ваксини по времето, когато беше здравен министър. За показания са призовани четирима министри от кабинета "Борисов 2" - Теменужка Петкова, Румяна Бъчварова, Николай Ненчев и Ивайло Калфин. Те са разпитвани за обясняване на процедурата за вземане на решения на подпис от Кабинета, предаде БТА.

С разпитите на Петкова /енергиен министър/, Бъчварова /министър на вътрешните работи във второто правителство на Борисов/, Ивайло Калфин /социален министър в кабинета "Борисов 2// и Николай Ненчев /бивш военен министър/ започва поредицата от министерски разпити по делото за ваксините.

Показания пред съда предстои да дадат още Меглена Кунева и Бойко Борисов, обясни защитата на Петър Москов, адвокат Менко Менков.  Той припомни, че част от всички свидетели на прокуратурата няма да бъдат разпитвани в съда, тъй като делото върви по съкратена процедура. Остават за разпит още около 80 човека.

Москов и бившия му заместник Адам Персенски са подсъдими за договора, сключен за доставка на бартер на ваксините "Пентаксим" ,"Еувакс Б" и "Тетадиф" от Турция. Обвинението твърди, че е нанесена щета за бюджета за над 300 млн.лева. Договорът за турските ваксини беше сключен в момент, при която здравната система изпадна в тежък дефицит за петвалентни ваксини за бебета и бе застрашено изпълнението на имунизационния календар на страната.

Преди това, по време на разследването, за показания в Столичното следствие се явиха  всички колеги на Москов, включително и премиерът Бойко Борисов, защото решението за бартера с Турция е било взето - макар и на подпис, от Министерския съвет. На разпитите в края на  2016 година следователи ги питаха как се взимат правителствените решения и дали здравният министър ги е убеждавал допълнително да подкрепят сделката, от която, според прокуратурата, министерството е било ощетено с над 325 000 лева. От вноса на турски ваксини, които не са били разрешени за употреба в България, е било разколебано доверието на българските граждани в имунизационния календар, твърди държавното обвинение, както и че от действията на Москов и заместникът му Адам Персенсенски - частна фирма, представители на която също са сред подсъдимите, се е облагодетелствала финансово, уточнява БНР.

Беше ясно, че има проблем с блокирано решение за ваксини и трябваше да се намери решение, принципно, всяко правителство има практиката да приема доста решения на подпис, заяви Румяна Бъчварова. Понякога това става дори и на оперативни заседания. Принципът всеки път е еднакъв - експерти подготвят и оглеждат документацията. След това тя минава и през главния секретар и се предоставя на министрите за подпис, поясни тя.

Не е имало натиск за ваксините, заяви категорично Ивайло Калфин. Теменужка Петкова заяви на свой ред пред медиите, че тези материали се четат от самите министри и след това се подписват. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ