Намаляват данък "Уикенд" на 3%

Намаляват данък Уикенд на 3%

Парламентът намали данък "Уикенд" от 10% на 3%, приемайки окончателно на второ четене промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. Новата ставка влиза в сила след обнародването на измененията в "Държавен вестник".

Налогът върху разходите в натура, свързани с лично ползване на фирмени активи, беше въведен по предложение на ГЕРБ при тяхното управление, а целта беше фирмите да не декларират по-големи разходи, а част от активите - например служебен автомобил, практически да се използват за лични цели. 

Мартин Димитров от "Демократична България" обясни, че първоначалната идея е била въобще да отпадне данък "Уикенд", но били проведени редица разговори с бизнес организации, от които е станало известно, че самото отпадане би създало сериозни проблеми, а неговото намаляване на 3 на сто, каквото е окончателното предложение, би облекчило значително българския бизнес. "Ако освободим изцяло облагането на разходи в натура или получаването на определени активи в натура от страна на работещите, това би довело до прецеденти, при които ефектите за данъчната администрация и за държавата няма да бъдат тези, които търсехме", обясни той.

Не беше прието предложението на Петър Петров ("Възраждане") за увеличаване на нормативно признатите разходи за упражняване на професията адвокат от 25 на 40 процента. Искането беше подкрепено от депутати от ГЕРБ-СДС и "Има такъв народ", но беше отхвърлено и при прегласуването в пленарната зала. 

С промените в Закона за корпоративното подоходно облагане депутатите измениха и Закона за местните данъци такси и отмениха събирането на такси от родителите или настойниците за ползване на детски ясли и детски градини. Така детските ясли и градини стават безплатни от 1 април т. г., реши окончателно парламентът.  

С друга промяна, одобрена на второ четене, бе решено родителите да имат право на данъчно облекчение за дете в годината, когато то навърши 18 години. Същото правило важи и за родителите на дете, което почине през годината.

Депутатите решиха 10% да бъде данъкът върху социалните разходи, предоставени в натура на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол. Такива разходи са тези за ваучерите за храна. 

Няма да се облагат доходите от лихви по влогове в банки, установени в държава членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ