Наредиха България сред най-замърсяващите със серен диоксид държави в света
България е в топ 20 на най-замърсяващите със серен диоксид държави в света, според международно изследване, съобщиха от Грийнпийс България.
Според тях България е единствената държава в Европейския съюз, класирана в топ 20 на най-големите замърсители със серен диоксид в света. Сърбия и Украйна са другите две страни от Европа, на предни места, посочиха от организацията. На първа позиция е Индия, следвана от Русия и Китай.
"Горещите зони" са проследени със сателит на НАСА и анализирани в най-новото изследване на "Грийнпийс" - Индия, озаглавено "Глобална база данни на най-горещите точки на замърсяване със SO2". Електроцентралите и индустриите, изгарящи въглища, както и тези, зависими от петрола, са виновни за две трети от замърсяването със серен диоксид, причинено от човешката дейност.
Основните източници на серен диоксид в България са централите от Маришкия басейн /най-голямата ТЕЦ "Марица изток 2" и най-старата - ТЕЦ "Брикел"/ и ТЕЦ "Бобов дол", посочиха от неправителствената организация.
Серният диоксид или SO2 е един от най-опасните замърсители, тъй като е сред основните причинители на смърт и заболявания. Картата на горещите зони в света показва, че индустрията трябва възможно най-бързо да направи прехода отвъд въглищата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Финансови министри и водещи банкери изразяват сериозни опасения относно AI модела Mythos на Anthropic
Технологии |Димитър Радев: Дисциплина, подготовка и доверие бяха трите основни фактора за успешното приемане на еврото
България |Франция обсъжда пълна забрана на социалните мрежи за деца
Свят |"Алфа Рисърч": Над 3 млн. българи ще гласуват, 6 са сигурните партии в следващия парламент
Политика |Видеокаст „Context by Мениджър”, Епизод 1: Глобалните сътресения и ефектът върху България
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Техники за успех |На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
На днешната дата |Въпреки оплакванията: Организаторите на Олимпийските игри през 2032 г. в Австралия не се отказват от състезания в река с крокодили
Спорт |Времето: Значителна облачност над Южна България
България |МАЕ: Европа разполага със самолетно гориво за около 6 седмици
ЕС |tbi bank обяви Армен Матевосян за директор „Данни, AI и монетизация“
Компании |Влезе в сила 10-дневното прекратяване на огъня между Израел и Ливан. Тръмп заяви, че през уикенда може да има среща САЩ-Иран
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.