Нинова: Нужен е план за намаляване на ограниченията
Необходим е обмислен и разумен план за намаляване на ограниченията. Това заяви пред NOVA лидерът на БСП Корнелия Нинова .
„Европейската комисия вчера обяви три условия за разхлабване на карантината. Да се види как започват в европейските държави започват облекчаване на мерките. Дания например вчера отвори училищата. Според нас е необходим план - обмислен и разумен за намаляване на ограниченията и лека полека за освобождаване", уточни тя.
Лидерът на социалистите има критики към това, че се е създал сериозен административен хаос.
„И продължава. Вие казахте за маските. Един да ги има, един да ги няма, после пак да ги има. КПП-ата - първо да даваш декларация, след това бележка от работодателя. Първо полицаите само я гледат, след това я събират. В парковете да ходиш с куче, да не ходиш с куче. Един хаос, едно непостоянство, което създава у хората напрежение, липса на предсказуемост как да се държат, какво да правят. Сега отвън ме питаха вашите колеги сега по празниците ние ще можем ли да пътуваме, чухме, че големите градове, ще бъдат затворени. Тоест, допълнително създаване на напрежение поради неподреденост при правителството", добави Нинова.
По думите на лидерът на БСП неразумните предложения трябва да се критикуват.
„Ние предлагахме положението за българските стоки да бъде въведено със закон и конкретни мерки. Съмнявам се, че сегашното постановление ще сработи. То няма да даде резултат. В него пише, че търговските вериги трябва да продават регионална българска стока, и толкова. Те го правят и в момента. Няма верига, в която да няма българска стока. Към тях няма други задължения. Няма какъв процент, нито колко да е площта, нито да са освободени българските стоки от такси. Просто се заковава сегашното положение“, обясни Нинова.
„Смятам, че този въпрос не трябва да се разглежда конюктурно заради кризата. Той трябва да бъде трайно уреден. Причините да не са конкурентни българските стоки трябва да бъдат отстранени. Първата е, че нашите земеделски производители получават по-малко субсидии от европейските. Това трябва да се предоговори от правителството. Втората е, че българското земеделие земеделие има диспропорция - много голяма част зърнени култури се финансират за износ, а много малка част от финансирането отива за плодове, зеленчуци и месо. Този дисбаланс трябва да се преодолее. Тогава нашите земеделски производители ще бъдат конкурентноспособни“, добавя тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.