Няма да се иска допълнително съгласие при проверки за агентурно минало

Няма да се иска допълнително съгласие при проверки за агентурно минало

Парламентът реши да не се изисква допълнително съгласие от проверяваните лица за принадлежност към бившата Държавна сигурност. Депутатите гласуваха на първо четене промени в Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, предаде агенция „Фокус“.

Предложението бе направено от народните представители Методи Андреев от ГЕРБ и Петър Славов и Мартин Димитров от РБ.  То бе подкрепено от 100 народни представители, „против“ бяха 35 „въздържали се“ - 3.

Депутатите отхвърлиха предложението, внесено от БСП за отмяна на Закона за досиетата и закриване на едноименната комисия, както и дейността, свързана с документите от техните архиви да се предоставя на архивна агенция, наречена Институт за национална памет и действаща на принципите на неутралитет и безпристрастност. Подобно предложение бе направил и независимият депутат Велизар Енчев, но то също бе отхвърлено от мнозинството.

По време на дебата председателят на ПГ на ГЕРБ и Вътрешна комисия Цветан Цветанов обясни, че Военна информация още не е предала всичките си информационни единици и попита министъра на отбраната, който е от РБ, защо това е така. Цветан Цветанов обяви, че благодарение на създаването и учредяването на ПП ГЕРБ и влизането ѝ във властта, 2009 година в изпълнителната власт и в законодателната власт, 2010 година са предадени всички информационни единици от Министерството на вътрешните работи в комисията по досиетата. Според колегата му Методи Андреев, който е и вносител на приетия законопроект, от БСП не искат отмяна на Закона за досиетата, а "изваждането на жилото му". Светослав Белемезов от АБВ пък обяви, че Законът за досиетата е абсолютно вреден и трябва да бъде отменен.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ