Оставката на правителството - приета!

Снимки: Дияна Георгиева/Мениджър Нюз

С 218 гласа "За", 0 "Против" и 2 "Въздържал се" бе приета оставката на правителството на Бойко Борисов.

Депутатите от 8 парламентарни групи и 13 независими народни представители гласуваха оставката на кабинета "Борисов 2". Всички бяха "за", само двама от ГЕРБ се въздържаха.

Още преди първия тур на президентските избори премиерът Борисов заяви, че ако кандидат-президентската двойка на ГЕРБ не събере най-голям брой гласове, той ще подаде оставката на правителството. В нощта на втория тур той и министрите му обявиха, че се оттеглят от управлението. В понеделник оставката бе депозирана, а днес - приета.

Преди това депутати и лидери на парламентарно представените партии се впуснаха в дебат по депозираната оставка: Ето накратко позициите им:

Корнелия Нинова, БСП: Няма да подкрепим бюджета за 2017 г.

БСП няма да подкрепи предложения от правителството държавен бюджет за 2017 г. и няма да пречи на мнозинството да го приеме. Мнозинството в това Народно събрание не се е променило и БСП остава опозиция и ще бъде такава до край. Целта на БСП е да се бори за мнозинство на предсрочните парламентарни избори. Настоящият парламент има две задачи - да гарантира спокойно преминаване от оставката на кабинета до произвеждането на предсрочни парламентарни избори, както и да отговори на очакванията на хората във връзка с резултатите от референдума.

Валери Симеонов, Патриотичен фронт: ГЕРБ да състави правителство с друг премиер

Обръщам се към колегите от ГЕРБ да преценят трезво ситуацията и когато президентът Росен Плевнелиев им връчи мандата да не го връщат, а да съставят правителство в почти същия състав, но с друг министър-председател. Така ще се отговори на желанието на хората и няма да се допусне срив и анархия в държавата.
 

Мустафа Карадайъ, ДПС:

Най-важното е да проявим разум и да постигнем обединение.  Днес повече от всякога трябва да бъдем смирени, разумни и с общи действия да спрем процесите на противопоставя. Трябва да спрем деструктивните сили. Необходимо  e партиите с консенсус да определят датата на предсрочните парламентарни избори и да приемат бюджета за 2017 г., който да осигури нормално функциониране на държавата. Призовавам всички отговорни за бъдещето на държавата политици да спрем с безсмислените отбранителни или нападателни речи, да спрем с езика на омразата, да заложим на диалога, на съгласието, на заедността, подчерта Карадайъ. Имаме нужда от нов обществен договор между управляващи и граждани, нека проведем този диалог в името на стабилността, каза още той.

Лютви Местан, ДОСТ: Незабавно да започнат консултации за Велико народно събрание

Трябва незабавно да започнат политически консултации, не за предсрочни парламентарни избори за 44-то Народно събрание, а за избори за ново Велико народно събрание, за да отстраним всички конституционни пречки за превръщането на България в модерна евроатлантическа държава. Българската политика страда от системни пороци, част от които имат своите ярки конституционни измерения.
Важният въпрос е накъде върви България след президентските избори. Резултатите от вота за държавен глава и от референдума изправят страната пред потенциална политическа, парламентарна и правителствена криза. Въпрос на политическа отговорност е да се предотврати тази криза... Не бива да се влиза в ултрапопулистка надпревара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ