Петков: Преговаряме с три държави за допълнителни доставки на газ
Цената на газа няма да бъде по-висока от тази на "Газпром", дори ще бъде по-ниска заради започналата диверсифицирания у нас. Това обяви премиерът Кирил Петков пред Народното събрание по време на заседание за изслушване за стъпките, които правителството предприема, след като Русия спря доставките на газ.
"Въпреки, че "Газпром" ни даде само 24 часа от нотификация до спиране, газоподаването нито намаля, нито цената засега е скочила. Всичко е под контрол. Говорихме с Европейската комисия да купуваме заедно природен газ на ниво Европейски съюз", заяви премиерът.
България преговаря за допълнителни количества газ от три държави, съобщи още той.
"В момента говорим с азерската страна, за да договорим възможността да не чакаме до 30-ти юни, а да получим газа още през началото на юни, даже може би края на май. Другото нещо, което правим в момента, в напреднали преговори сме директно с американската страна и директно с Египет и се надяваме цените, които ще постигнем на втечнен газ от тези две страни, да бъдат такива, че общият микс на цената ни да не бъде по-висока от тази на "Газпром"".
Три са основите приоритета на правителството във връзка с газовите доставки, отбеляза още премиерът.
"Приоритетите са ясни - да има достатъчно газ, доставката да е с минимален риск, и трето - да бъде на най-добра цена, така че да позволява българската икономика да е конкурентоспособна".
"Преди четири месеца заварихме пълна зависимост на България от "Газпром", платени 3 млрд. лв. за тръба, която не можем да използваме, незавършена връзка с Гърция, за която се говори преди 10 години, в абсолютно негодно състояние да бъде използвана, големи участъци незавършени", върна се назад във времето Петков. Той припомни и за отказ от 70 на сто от азерския газ, който е бил, по думите му, на една трета от цената. "И всичко това точно когато започна и енергийната криза в Европа, която е и функция на войната", посочи той.
"В момента, когато цените започнаха да се увеличават четири пъти, ние имахме единствен доставчик - "Газпром"", подчерта премиерът и увери депутатите, че има възможност да се купят нови количества газ, които ще подпомогнат доставките от Азербайджан.
"За цялото ни потребление за тази година потвърждението ми е засега неофициално. Количествата идват главно от САЩ".
Запасите ни към момента в газохранилището в Чирен са за 42 дни, съобщи в пленарна зала директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Маринов обяви, че газохранилището в Чирен разполага с газ за 42 дни. Нагнетени са допълнително 20 милиона кубически метра, като хранилището има готовност да поеме още количества.
"Газопреносната ни мрежа е в задоволително техническо състояние и е готова през всички входни точки, с които имаме свързаност със съседни пазари и съседни на нам оператори, да приемем количества, които да задоволят потреблението на територията на България. Също така и хранилището в Чирен е в пълна готовност допълнителни количества да бъдат нагнетени в него, или съответно при необходимост, да бъде започнат режим на добив", каза Маринов.
От страна на Българския енергиен холдинг са взети всички мерки в подкрепа на действията на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" за осигуряване на непрекъснато снабдяване на българските потребители, докладва и изпълнителният директор на БЕХ Иван Андреев. Осигурен необходимия финансов ресурс за всички действия и са привлечени допълните консултанти, които да осигурят съответно анализ на договорите и договорните отношения с "Газпром", съобщи той.
"В ситуацията на санкционен режим спрямо Русия, България няма как да действа самостоятелно извън Европейския съюз. Не смятам, че има рискове към момента", коментира още Андреев.
Председателят на КЕВР Станислав Тодоров пък предложи да бъде освободен пазарът на газ у нас, както и да отпадне резервирането на капацитет. Той направи и предложение да се даде възможност за дългосрочни договори за електроенергия на битовите потребители.
"Всички български производители на електроенергия продават своята електроенергия на пазар ден напред. Защо? Защото там са най-високите цени - 400, 500, 600 лева. Това, което не е нормално е, че българските потребители, включително и бизнесът, са принудени и могат да купуват само на тези цени и само на този пазарен сегмент. Никъде в Европа не е така", коментира Тодоров.
Министърът на енергетиката Александър Николов коментира по време на извънредното заседание, че голяма част от инфраструктурата, по която днес се осигурява природен газ, е построена през 70-те години.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.