Петър Ганев: Прави се заявка за по-голям бюджетен дефицит от миналогодишния
За първи път имаме средства, които са отделени от миналогодишния бюджет за текущи разходи през тази година. Това коментира в интервю за БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Прехвърлените средства са близо 3 милиарда – 2,9 милиарда. Докато предишни години подобни средства са били отделяни за капиталови разходи, новото сега е, че са за текущи разходи, посочи икономистът.
„Половината или една голяма част – над 850 милиона са за пенсии, за добавките за първите шест месеца. Включително парите, които се дават за ваксинация, тъй като и те не са малко – тези 75 лева, мисля, че бяха около 100 милиона, заложени за това. И отделно помощите за бизнеса, които също са над 800 милиона заделени.“
Проблем би възникнал, ако бюджетът се забави и след март, отбелязва още той. Според Закона за публичните финанси практиката да се харчи, колкото минала година може да продължи до 3 месеца, уточни икономистът и обърна внимание върху ситуацията на безтегловност в общините.
"Прави се заявка за по-голям дефицит спрямо миналогодишния и върху него е т. нар. коронадефицит, свързан с всички разходи, които биват пакетирани като отговор на коронакризата, притеснявам се, че ще бъде от мащабите на 6-7 милиарда лева.“, коментира още Ганев.
Според него антикризисните добавки най-вероятно ще станат част от пенсиите, защото е трудно да бъдат отнети.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
„Глобал Метрикс“: Илияна Йотова е в най-силна стартова позиция за президентските избори
Политика |Зеленски в Белия дом: Украйна иска повече защита срещу руските ракетни удари
Свят |Министерството на финансите изтегли нови 100 млн. евро дълг от вътрешния пазар
Финанси |След епохата Дешан: Зинедин Зидан е назначен за старши треньор на френския национален отбор
Спорт |Mercedes-Benz отчете по-висока печалба, но предупреди за слаб пазар в Китай
Компании |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |Възход и спад в луксозните стоки: чанти и обувки губят популярност за сметка на бижутата
Бизнес |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: След обяд над източните и планинските райони ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
ADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.