Правителството създава нова агенция – за научни изследвания

Правителството създава нова агенция – за научни изследвания

Правителството създава нова агенция – за научни изследвания

Правителството обяви, че ще създаде нова Държавна агенция за научни изследвания и иновации. Тя ще бъде подчинена пряко на Министерски съвет.

Институцията ще следи за разработване и изпълнение на политиките на страната в областта на трансфера на технологии и развойната дейност.  Решението за създаването й бе взето на днешното заседание на Министерски съвет. Очаква се до два месеца кабинетът да одобри устройствен план на новата структура. В него ще бъде записан броят на  новите чиновници, отговорностите им и управленската структура. Целта е структурата да обедини и концентрира усилията на българските институции в области като приложни научни изследвания, подкрепа на иновации и иновационна инфраструктура, взаимодействие между наука и реален сектор.

За създаването на подобна институция неведнъж е говорил изрично вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев. Той беше нагърбен със задачата да предприеме промени в държавното управление, които да стимулират „трансформация“ в българската икономика към такава, базирана на продукти и услуги с по-висока добавена стойност.

По последни данни на Евростат България отделя 0,76% от БВП за развойна дейност и иновации годишно, което е над два пъти по-ниско от средното за страните от ЕС (2,2% от БВП). По-малко от нас дават единствено Румъния, Малта, Кипър и Латвия. Най-много за развойна дейност отделя Швеция, която инвестира в тази област 3,4% от БВП на страната.

Към момента пряко подчинени на Министерски съвет са 12 държавни агенции – това са „Архиви“, Безопасност на движението по пътищата“, „Държавен резерв и военновременни запаси“, „Електронно управление“, по бежанците, за българите в чужбина, за закрила на детето, за метрологичен и технически надзор, „Национална сигурност“, „Разузнаване“, „Технически операции“ и Националния статистически институт. Критиците на голямата „държава“ не веднъж са изтъквали, че раздуването на държавния щат понижава ефективността на държавните разходи, тъй като рядко е обвързан с постигането на конкретни резултати. Последно преди година и половина беше създадена Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, чиято функция трябваше да координира усилията на всички останали държавни институции в областта на уличната безопасност. Резултатите от нейната дейност към момента не са отчетени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ