Председателството на Съвета на ЕС дава възможност София да стане по-зелена

Председателството на Съвета на ЕС дава възможност София да стане по-зелена

Валета, Амстердам, Люксембург разширяват пешеходните си зони и изграждат стотици километри веломаршрути за подготовката си за председателство на Съвета на Европейския съюз. Предстоящото европредседателство в София през 2018 г. ни дава възможност столицата да се развие и да използва повода, за да стане по-зелена, което ще остане като подобрени условия за гражданите.

Това посочи на провеждащия се в хотел Хилтън в София Осми годишен Зелен форум, организиран от списание "Мениджър" и Екопак България, Йоана Христова, зам.-кмет на София по направление "Зелена система, екология и земеползване". Тя един от участниците в събитието с презентации по темата за екоиновациите, които реално променят и ще изменят живота.

"Огромно струпване на хора предстои в столицата по повод европейското председателство и това ще бъдат гости, които ще запазят впечатления за града ни, после ще ги разказват", каза тя.

"Водещ проблем, който дискутираме в София, е качеството на въздуха", отбеляза още Йоана Христова. "Проблемът логично вълнува гражданите и е характерен за цяла Европа. Решихме да не сме реактивни, а проактивни. До 2020 г. планираме засилване на мерките от Столична община за ограничаване на равнището на фини прахови частици. Част от мерките, които ще предприемем, за да въведем качеството на атмосферния въздух в София в синхрон с европейските изисквания, включват изграждане на система за ранно предупреждаване за предстоящо покачване на нивата на тези частици", посочи тя. 

На въпрос от публиката, Христова заяви, че законово има възможност общините да въвеждат ограничени райони за движение само на нискоемисионни превозни средства. По думите й трябва да бъдат направени проучвания откъде е най-добре да преминава емисионният трафик в София. Така ще се даде възможност да се маркират колите в София, с техния емисионен клас, за да се забрани в крайна сметка движението на силно замърсяващи автомобили в определени райони. "Това би било eco-labeling система на колите. Каквото и да направим, обаче, както и да го доведем, ние трябва да имаме мярка, с която да можем да контролираме вида на трафика". 

В този панел на дискусията, от страна на бизнеса, участва Ирина Василевска, главен директор "Корпоративна политика и правни отношения" на Теленор България. Тя разказа, че потреблението на вредни въглеродни емисии от компанията за последните години е спаднало значително - с 30%, благодарение на активни мерки за работа и движение на служителите и производствените процеси. Глобалната Telenor е известна с успеха на зелените си политики по света. Тя има екологични инициативи освен в Европа и в Азия, например в Пакистан, където успява да промени значително живота на хората. 

Друг пример за успех в зеленото мислене е бизнесът на "Кока-Кола" България. От нейна страна във форума участва Ловорка Кекез, мениджър Околна среда на "Кока Кола ХБК". "В "Кока-Кола" искаме да намалим количеството въглероден отпечатък, на използваната вода в нашето производство, да увеличим доброволческата активност с екологична цел, да използваме до 2020 г. повече зелена енергия в производството си, да намалим вредите от опаковките. Убедени сме, че ще постигнем тези много амбициозни цели, защото от 2010 г. досега данните ни доказват, че успяхме да ограничим значително количеството използвана вода в заводите ни в България - добър пример е този в Костинброд", каза тя. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ