Проф. Балтов: Ако регионалните мерки не дадат резултат, ще се въведат такива на централно ниво

Проф. Балтов: Ако регионалните мерки не дадат резултат, ще се въведат такива на централно ниво

Проф. Балтов: Ако регионалните мерки не дадат резултат, ще се въведат такива на централно ниво

Ако няма резултат от мерките за ограничаване на заразата на регионално ниво, ще се въведат нови ограничения на централно ниво за цялата страна, заяви пред bTV директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов.

„Вчера министърът на здравеопазването каза, че на този етап има области, където има много по-малко заразени и не е редно всички да бъдат третирани по един начин. За това и се даде възможност на всички районни здравни инспекции, заедно с областните щабове да преценят какви мерки трябва да бъдат предприети. Дали това ще има ефект ще се види реално в следващите дни. Ако няма ефект, най-вероятно ще се премине към вземане на някакво централно решение“, коментира той.

Проф. Балтов каза, че от тази сутрин в „Пирогов“ има настанени 319 инфектирани с COVID-19 пациенти, като 50% от капацитета на болницата вече е отделен за такива болни. „Разбира се, капацитетът не е безкраен. Някои обаче си мислят, че като са пуснати ресторантите вече няма пандемия и мерките може да не се спазват. Изведнъж всички станахме много смели. С какво се промени пандемията? Да не би да стана по-лека или да има лекарство, което да лекува? Няма такова нещо.“, добави той.

По думите му увеличението на броя на заразените с коронавирус се дължи както на разхлабването на мерките, така и на британската мутация на COVID-19.

„За съжаление, колегите от Великобритания се оказаха прави, че протича по-тежко при хора на по-млада възраст. Активната част на обществото са младите хора между 20 и 50 години, които най-много циркулират и общуват помежду си“, добави проф. Балтов.

„Млади хора на по 40 или 50 г. идват в много тежко състояние и се налага да бъдат интубирани на входа на болницата. Причината за това е, че повечето от тях имат много по-сериозни компенсаторни възможности, отколкото възрастните пациенти, които бяха в предишната вълна. Чакат да им мине вкъщи, лекуват се по схеми, примерно дадени от общопрактикуващи лекари и чак когато нямат наистина сили и виждат, че не им стига въздуха и са в тежко състояние, се обаждат на Бърза помощ", добави той.

По думите му погрешно не е лечението, изписано от общопрактикуващи лекари, а поведението на хората, които чакат до последно. „В момента, в който имаш симптоми, не си купувай тест от аптеката, а отиди в болница. Там си направи PCR или бърз антигенен тест. Нека те прегледа специалист и да прецени дали имаш нужда от рентгенова снимка, за да се вземат на време мерки“, каза още той.

Проф. Балтов заяви, че няма да има повече зелени коридори за ваксинации в смисъла, в който бяха преди.

„Ще има тази информационна система, която в момента тръгна за записване. Това ще бъдат реално зелените коридори. Вече ви се дава час и определен пункт, където ще бъдете ваксиниран. Вече няма да има опашки. В момента приключваме - утре е крайният срок, поне в "Пирогов", пожелалите членове на секционните комисии да бъдат ваксинирани и от 11 март продължаваме с хората от първа до трета фаза, обясни Балтов.

Според директора на „Пирогов“ трябва да има задължителна карантина за хората, завръщащи се от почивка в Африка, тъй като симптомите на болестта се проявяват в рамките на седем дни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ