Прокуратурата изнесе подробности за задържането на Иванчева

Прокуратурата изнесе подробности за задържането на Иванчева

Прокуратурата изнесе подробности за задържането на Иванчева

Множество сигнали от различен характер за неправомерни действия в община "Младост" в София са причината за ареста на кметицата Десислава Иванчева вчера. Това обясни на извънреден брифинг днес ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

В кабинета на кмета на столичния район "Младост" са открити стотици преписки, за които се твърди, че са изгубени и които са били използвани за изнудване, каза той.

"Преписките се бавят и срещу това да се намерят, се иска нещо. Начинът на подход е натиск, маскиран с добрите намерения, с борба с лоши порочни практики във връзка със застрояване в района“, разказа той, цитиран от bTV.

"Под маската, че се борим за правата на хората, се оказва, че се преследват лични интереси. В дома на кметицата също бяха намерени такива преписки", каза обвинителят.

Гешев даде подробности по разследването и как е хваната Иванчева с голямата сума подкуп от изнудвано лице - строителен предприемач.

"Всичко, което видяхте вчера - беше определена среща между кметицата, зам.-кмета, посредник, който е бивш районен кмет и лицето, което е изнудвано“, посочи Гешев. "Кметът определи къде ще бъде срещата, в центъра на София", уточни той. 

По думите му изнудваното лице е предало сумата на посредника в кафене в близост. "Той се свърза с кметицата и зам.-кметицата, отиде при тях, седнаха, пиха кафе 2 часа, взеха си парите. Той си взе 14 хил. евро от тези 70 хил., което е неговата част, въпреки, че беше заявил, че няма да вземе пари от кметицата“, коментира прокурорът.

Посредникът е задържан в градинката на "Кристал".

Гешев е категоричен, че всички задържани са пипали намерените пари. Ръководителят на Специализираната прокуратура заяви още, че Иванчева е възпрепятствала дейността дори на инвеститори клас "А".

Продължителното показно задържане на Иванчева и заместничката й Биляна Петрова прокурорът обясни така: били са държани на място, за да се види какво става при претърсването на колата.

"Така й гарантираме правата и не може да каже, че сме подхвърлили парите. Бяха с белезници, защото не трябваше да пипат нищо, за да се извърши освидетелстване. След като двете бяха въведени в Спортната палата, с тях продължиха да се извършват действия - личен обиск и освидетелстване.  Всички следователи бяха с ръкавици. Ръцете на двете задържани при проверката вътре в сградата светнаха като коледна елха (б.р. според първите пояснения на разследващите банкнотите са били белязани със специално вещество, докосването им се освидетелства през специална експерзита, доказваща реакция с веществото) Няма как да ми бъде обяснявано, че нещо им е подхвърляно, пипали са парите", категоричен бе Иван Гешев.

Парите, намерени в автомобила на Иванчева, са били описвани банкнота по банкнота, поясниха още разследващите-

"Цената за решаване на проблем на изнудваното лице е 20 евро на квадратен метър. Това са 250 хил. евро. Казано му е, че щом има инвестиционни намерения за около 49 хил. кв. м съвместната дейност трябва да продължи за цена около 1,1 млн. евро. В резултат на преговори цената е слязла до 500 хил. евро.", посочи още Гешев.

"Дали някой е виновен или не, ще реши българският съд", каза Гешев.

Разследването е започнало още през декември. Дълго време обаче прокуратурата не е имала доказателства.

Човекът, който има най-голяма заслуга за задържането на Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова вчера, е строителен предприемач, извършващ дейност на територията на "Младост", допълва DarikNews.

Той живял дълго време в чужбина, след което се прибрал в България и при опита си да извърши определени строежи в района, бил изнудван в продължение на месеци със сериозна сума. Било му е казано, че щом има инвестиционни намерения за около 49 хил. кв. м. съвместната дейност трябва да продължи за цена около 1 млн. евро, заяви Гешев, След договорки сумата била намалена о 500 000 евро. Предприемачът се свързал с новия антикорупционен орган, откъдето е започнало и разследването. Първата вноска, която е трябвало да внесе, е била в размер от 70 000 евро, като той е набавил сумата с идеята да подпомогне разследването.

Председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев отбеляза, че в случая е имало "отстъпка" заради огромната разгъната застроена площ. "Чакахме от 20 дни сумата от изнудването да се получи. Голяма част от нас не са се прибирали в домовете си. Организацията включва над 100 човека. ", отбеляза още Гешев.

Междувременно, група граждани протестира пред Съдебната палата в защита на Иванчева. Те се опитаха да задават въпроси по време на пресконференцията и се стигна до скандал.

Иванчева и Петрова били държани часове без вода и тоалетна

Симпатизантите на Десислава Иванчева са убедени, че в случая става дума за постановка. Според тях до служебния автомобил, в който тя бе заловена, са имали достъп и други служители на общината и е възможно сумата да е била подхвърлена.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ