Прокуратурата откри връзка между четири инцидента с взривове във военни заводи
Прокуратурата и разследващите органи са открили връзка между четири инцидента с взривове в складове или производствени помещение за оръжия и боеприпаси на територията на България, съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева. Разследванията са обединени в едно, по което работи Спецпрокуратурата.
Според изнесените на брифинга на държавното обвинение данни първият случай е от 12 ноември 2011 г. до с. Долни дол, когато е взривен склад, собственост на дружеството "Емко" унищожено е било значително количество боеприпаси и взривни вещества, предназначени за износ в Грузия. Собственик на оръжейната компания "Емко" е Емилиян Гебрев, за когото преди две години излязоха разкрития, че е бил отровен през 2015 година с нервно-паралитично вещество, подобно на "новичок", заедно със сина му Христо и производствения директор на "Емко" Валентин Тахчиев.
Вторият случай е през 2015 г. до с. Иганово, когато е взривен склад за готова продукция на ВМЗ "Сопот". Част от унищожената продукция също е била собственост на оръжейната компания "Емко".
Третият случай е отново през 2015 г. Тогава е взривен цех за производство на боеприпаси на ВМЗ "Сопот", с. Иганово. През май същата година в сградата на бившия Институт по специална техника в София възниква пожар, в който изгарят иззетите веществени доказателства по делото за взривовете на складовете на ВМЗ "Сопот". Съгласно експертизата пожарът не е в резултат на самозапалване.
Четвъртият случай е от 2020 г. до Мъглиж, когато е взривен склад за капсул-детонатори и възпламенители на завод "Арсенал". При четирите произшествия има сходство, което ги отличава от останалите случаи на взривове в складове от същия период, според експертиза. Разследващите не са установили конкретни причини довели до взривовете. И при четирите инцидента няма жертви и пострадали.
Във всеки от случаите обаче има предхождащ пожар, като работната версия е, че целта е била хората в близост да се оттеглят. Периодът за гасене на пожарите вероятно е бил използване за задействане на зарядите, като това е ставало от разстояние, разясниха от прокуратурата.
И при четирите случая взривената продукция е била предназначена за износ за Грузия и Украйна. Според прокуратурата и ДАНС може да се направи предположение за взаимовръзка между взривовете, настъпили в България, опитите за отравяне на Емилиян Гебрев, сина му и техен служител, и извършването на тежки престъпления на територията на чужди държави.
По случая с отравянето на тримата български граждани като обвиняеми са привлечени и се издирват трима руски граждани, вероятно с принадлежност към Главното разузнавателно управление на Русия, посочи Милева. Разследването е установило, че шестима руски граждани са били в България около опитите за отравяне и взривовете.
От събраните доказателства се налага изводът, че целта на действията на руските граждани е била пресичане на доставките на военна продукция към Грузия и Украйна, посочват от прокуратурата. Освен това държавното обвинение работи с чешките власти за установяването на връзка между взривовете в България и тези в Чехия от 2014 г. На 17 април Чехия изгони 18 служители в руското посолство в Прага и уточни, че разследвания са установили връзка на руски разузнавателни служби с експлозия в чешки склад за боеприпаси.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.